Bizarni običaji širom svijeta za koje nismo znali da postoje

Stigao je dan vjenčanja i vi ste između ostalog jedva čekali da degustirate ukusnu hranu. Zamislite sad da tri dana nakon vjenčanja ne smijete u toalet.

Na svijetu postoji zaista mnogo bizarnih i čudnih običaja o kojima jako malo znamo. Neki od njih zaista ostavljaju bez komentara.

Bičevanje u islamskim zemljama i Indiji

Danas postoje vjernici koji još uvijek praktikuju običaje iz davnina. Jedan je od njih – počasno bičevanje za vrijeme oplakivanja Muharrama, Muhamedovog unuka koji je poginuo sa 72 ratnika u bici kod Karbale. Ljudi iz Indije i islamskih zemalja odaju mu počast jednom godišnje tako što se za vrijeme proslave uključuju u procesiju. Procesija nije prijatna za gledanje jer se muškarci bičuju lancima po leđima kako bi Muharramu odali počast, piše Zadovoljna.hr.

Na Madagaskaru se pleše sa mrtvima

Iako se ovo dešava sve rjeđe, pleme Malagasy na Madagaskaru ima jednu za mnoge morbidnu tradiciju. Svakih sedam godina vade svoje najmilije iz grobova i zamotavaju ih u čiste krpe bijele boje. Sve to ipak ne bi ni bilo toliko čudno da ne dižu tijela u vazduh i uz muziku plešu oko grobova. Zanimljiva tradicija ipak polako izumire.

Inicijacija iz dječaka u odraslog muškarca u Brazilu

Poznato je da plemena o kojima danas uglavnom vrlo malo znamo još uvijek njeguju tradicije svojih predaka. Jedna od njih pripada plemenu Satara Mawe u Brazilu.

Da bi dječak, član plemena, postao odrasli muškarac, treba da se podvrgne ritualu inicijacije. Ritual je jako bolan, a sastoji se od guranja ruku u korpicu u kojoj se nalaze mravi čiji su ubodi užasno bolni. Nazivaju se još i Paraponera clavata, odnosno poznatiji kao “angry bullet ant”, i svrstavaju se među pet životinja čiji ubodi su najbolniji.

Pripadnicima indonežanskog plemena zabranjeno je korišćenje toaleta tri dana nakon vjenčanja

U indonežanskom plemenu Tidong poslije vjenčanja novopečenim mladencima zabranjen je odlazak u toalet tri dana, a vjeruje se da je razlog u tome što taj čin priziva srećan brak. Mladence čuvaju članovi porodice i paze na to da im daju minimalne količine hrane sve do trenutka kad ponovno mogu da obave nuždu.

Izvor i foto: Cdm

Tekst objavila: Ljilja Brajković