U jednom od najpoznatijih gradova na svijetu, italijanskom Milanu, stupila je zabrana konzumiranja cigareta na brojnim javnim mjestima. Pušenje na udaljenosti od 10 metara od druge osobe više nije dozvoljeno na autobuskim i tramvajskim stanicama, kao ni u gradskim parkovima i zelenim površinama, sportskim i rekreativnim terenima, dječijim igralištima, stadionima i grobljima.
Italija je prva zemlja u EU koja je usvojila zakon kojim se podržava zabrana pušenja u zatvorenom prostoru na javnim mjestima još 2003. godine. Milano je sada prvi italijanski grad koji je uveo tako opsežnu zabranu na otvorenom, što je dio paketa mjera za poboljšanje kvaliteta vazduha i borbu protiv klimatskih promjena, piše BBC.
I drugi planirani propisi, koji će stupiti na snagu u naredne tri decenije, takođe ciljaju faktore poput emisije gasova automobila i goriva za grejanje.
Zašto baš Milano?
Jedan od najgušće naseljenih gradova Italije, Milano sjedi na ravnici doline rijeke Po, koja ima najveći nivo zagađenje vazduha u zapadnoj Evropi.
Opštinski odbornik Marko Graneli kaže da je cilj zabrane dvojak, da pomogne smanjenju opasnih čestica u vazduhu poznatih kao PM10, trenutno znatno iznad evropske granice, i da zaštiti zdravlje građana. Dim cigarete čini 8 odsto gradskog PM10.
- Tokom ove pandemije vidjeli smo da je naše zdravlje krhko, a pluća napadnuta ovim virusom - rekao je on, dodajući da je održavanje respiratornog sistema ljudi zdravim i jakim postalo prioritet.
Zabranu, koja ne uključuje elektronske cigarete, pozdravljaju i pušači i nepušači.
Milano je jedan od gradova koje je kovid-19 najviše razorio.
Kakva je situacija dalje u Evropi?
Finska vlada želi da oslobodi zemlju od duvana do 2030. godine, u stvarnosti namjerava da ograniči konzumiranje cigareta na pet odsto stanovništva.
Letonski zakon zabranjuje pušenje u školama, parkovima i zajedničkim prostorima u stambenim blokovima, kao i kada su djeca prisutna.
Švedska je zabranila pušenje na igralištima, željezničkim stanicama, restoranima i barovima.
U Engleskoj se vlada obavezala da će pušenje privesti kraju do 2030. godine, dok je Škotskoj cilj 2024.
Sa druge strane, u Italiji već postoje neke zabrane. Alegro na Sardiniji zabranjuje pušenje na plažama ili u krugu od 20 metara od jezera. Firenca zabranjuje cigarete na dječjim igralištima i uskoro bi mogla da prati Milano kada je riječ o parkovima i autobuskim stanicama. U Trenutu je zabranjeno puštiti dok čekate javni prevoz.
Izvor i foto: Kolektiv.me
Tekst objavila: Ljilja Brajković