Iako ga zovu Drvetom života, najčešće pitanje koje ide uz ovo stablo je – kako je uopšte još živo. Naime, ono podsjeća na čovjeka kom je neko razdvojio tlo pod nogama, pri čemu je svaka otišla na svoju stranu, u špagu. Tako i ovo drvo visi u vazduhu, držeći se na korijenju.
Zamislite da se nalazite na beskrajnoj pješčanoj plaži i gledate na horizont, u Tihi okean. Sami ste i gotovo da nema ljudi, možda tek neko šeta psa ili koji zaljubljen par prolazi u svojoj romantičnoj šetnji. Iza vas su samo stijene prekrivene šumom i jedan misteriozni prolaz koji je suviše mračan da vidite šta je u njemu.
Iznad prolaza dvije stijene svojim korijenjem spaja staro drvo, kao da pravi špagu i istovremeno čini krov nad prolazom. E pa, tačno to možete da doživite na obali američkog sjeverozapada, poznatoj po svojoj atrakciji ljepšoj i od samog okeana – Drvetu života, pišu na sajtu Pun kufer.
Ako vas put navede preko bare, sjetite se ove zgodne destinacije na sjeveru, nedaleko od granice s Kanadom. Drvo života smjestilo se u saveznoj državi Vašington (ne treba je miješati s Vašingtonom na istočnoj obali jer je među njima skoro 5 000 kilometara razlike), u tzv. Olimpijskom nacionalnom parku.
Zovu ga još i Kalaloč drvo, a zapravo je vrsta smreke. Njegovi fanovi posjećuju ga svake godine da vide drži li se još uvijek i, na njihovo iznenađenje – svake godine ih ponovo dočeka na istom mjestu. Jedina razlika je u tome što svake godine pod svojom težinom propadne za nekoliko centimetara. Inače, jedan par tamo odlazi svake godine već 17 godina zaredom.
A onaj prolaz s početka… Unutra se nalazi mala pećina u stijeni iz koje izvire voda koja odlazi u okean. Pacifičke obale poznate su po svojim prelijepim zalascima sunca, što je samo još jedan razlog za posjetu.
Izvor i foto: Cdm
Tekst objavila: Ljilja Brajković