Na fotografiji se nalazi preparirani, bernardinac Bari (1800-1814) koji je godinama iz sniježnih smetova spašavao zalutale i promrzle putnike. Bio je poznat u cijeloj Evropi kao najbolji pas spasilac, koji je za vrijeme svog života spasio 40 ljudi. U njegovom dosijeu su zabilježena imena 40 ljudi, sa tačnim datumom kada je i koga spasao.
Dok se jedne noći probijao kroz visoke smetove, Bari nije ni slutio da mu je to posljednji pohod u službi spašavanja ljudi.
Njegov nepogrešivi instinkt i čulo mirisa vodili su ga pravim putem. Nikada do sada nije pogriješio, jer je znao da je svaki trenutak dragocjen. Zadihan i umoran najzad je stigao do čovjeka, koji je zgrčen i onesviješćen ležao u dubokom snijegu.
Kada je stigao do čovjeka, Bari je počeo da laje da bi ga probudio. Uspio je. Čovjek je došao svijesti, nazrevši, u mraku ogromnu životinju nad sobom, pomislivši da je divlja zvijer, skupio je snagu, izvadio ispod kabanice veliki oštar nož i zario u vrat nedužne životinje.
Ali Bariev zadatak je tek upola bio završen. Trebalo je čovjeka odvesti do bolnice. Pošao je pozivajući čovjeka lavežom da ga slijedi. Ovaj je tek tada shvatio da je to njegov spasilac. Pošao je za psom oslanjajući se na njegova široka leđa.
Došli su do bolnice i tada je Bari, na izmaku snage, zbog velikog gubitka krvi, pao kraj putnikovih nogu. Poslije nekoliko sati, podlegao je povredi koju mu je zadao čovjek koga je spasio.
Putnik, čijim imenom se završava lista ljudi koje je Bari spasio, dugo je plakao nad beživotnim tijelom svog spasioca.
U znak sjećanja na Barijevo nezaboravno djelo, podigao mu je spomenik, da bude svjedok neizrecive vjernosti i ljubavi čovjekovog najboljeg prijatelja, psa.
Barijev spomenik se nalazi na ostrvu Ravaz kod Asmira, u neposrednoj blizini Pariza, na psećem groblju.
Bari je bio jedan od posljednjih predstavnika jedne pasmine za koju do tada još nije bilo dato jedinstveno ime.
Nazivani su najčešće “Sveti psi”, a od 1865. godine je prvi put u upotrebi ime bernardinac.
Izvor i foto: Cdm
Tekst objavila: Ljilja Brajković