Ovo saznanje takođe je otvorila vrata mogućnosti da je na ultravrućoj Veneri (sa prosječnom temperaturom većom od 460 stepeni Celzijusa), opstao neki oblik života koji rapidno zagrijavanje tog palenta nije uništilo.
Tragovi plina koji "pluta" kroz oblake Venere mogli bi poticati od živih organizama, neke vrste mikroba različitih od onih koje poznajemo na Zemlji, piše Guardian.
Do senzacionalnog otkrića astronomi su došli tako što su u atmosferi Venere, na visini od 50-ak kilometara, detektovali fosfane. Istovremeno, nisu uspjeli otkriti niti jedan drugi proces kojim bi ovaj spoj mogao nastati, osim kao produkt nekog organizma.
Ovo saznanje takođe je otvorila vrata mogućnosti da je na ultravrućoj Veneri (s prosječnom temperaturom većom od 460 stepeni Celzijusa) opstao neki oblik života koji rapidno zagrijavanje tog palenta nije uništilo.
Naime, Venera je tokom dvije milijarde godina imala umjerenu temperaturu, ali danas je planeta prekrivena gustim slojem ugljen dioksida. Oblaci u atmosferi planeta ipak sadrže čestice čiji sastav uglavnom čini sumporna kiselina.
Zahtjevi na Veneri toliko su neugodni da su mnogi naučnici vjerovali da je planet zapravo mrtav. Neki stoga smatraju da fosfani nisu nusproizvod "plutajućih" stanovnika Venere. No, organizmi se još uvijek čine kao najlogičnija pretpostavka.
Fosfane na Zemlji otpuštaju mikrobi u okruženjima siromašnima kiseonikom, poput sedimenta u jezerima. Drugi putevi "proizvodnje", to jest nastavka fosafana su izrazito ekstremni (Na primjer - u unutrašnjosti plinovitih divova Jupitera i Saturna) da se njihova prisutnost smatra jednim od obilježja života.
Izvor i foto: Kolektiv.me
Tekst objavila: Jasminka Mulić