Telefone ćemo u budućnosti puniti iz džepa – toplotom našeg tijela?

Ruski Nacionalni naučno-tehnološki univerzitet MISiS razvio je nove uređaje sposobne da pretvaraju toplotu, između ostalog i ljudskog tijela, u električnu energiju.

To bi u budućnosti moglo da omogući stvaranje uređaja za proizvodnju energije koji se mogu nanijeti praktično na bilo koju površinu.

Nova vrsta termoćelija radi po principu temperaturnih razlika, recimo, na zagrijanim površinama zgrada ili automobila. Za njihovo djelovanje potreban je kontrast između toplog i hladnog.

Do sada se slične tehnologije nisu mogle pohvaliti tako visokim pokazateljima proizvodnje energije, dok je izum ruskih naučnika efikasniji i ima koeficijent korisnog dejstva koji je 20 puta veći.

Ruski stručnjaci nastavljaju rad na daljem usavršavanju tehnologije, a u budućnosti bi mogao biti stvoren kondenzator koji će biti u stanju dugo da čuva tako uskladištenu energiju, piše Russia Beyond.

U novim termoćelijama koriste se oksidno-metalne elektrode i vodeni elektroliti. Stručnjaci MISiS-a ističu da visoki nivo termoelektrične osetljivosti (tzv. Zibek koeficijent) omogućava da se kao izvor energije koristi čak i toplota ljudskog tijela.

 

Izvor i foto: Kolektiv.me

Tekst objavila: Jasminka Mulić