U Firenci su se ugostitelji vratili starom dobrom srednjovjekovnom običaju prodavanjem vina kroz prozor zbog pandemije koronavirusa. Mnogi su ovu dugu tradiciju iz Toskane iskusili prvi put u životu.
Pošto je Italija u februaru morala da ugasiti veći dio svoje ekonomije i “zatvoriti” stanovništvo kako bi spriječila širenje koronavirusa, kreativni vlasnici restorana i barova u Firenci sada su, inspirisani srednjovjekovnom tradicijom, pronašli način da održavaju svoj posao, ali i duh grada. Iz udruženja Vinski prozori Firence kaže da je ima podosta vinskih prozora širom grada i služuje vino, kafu i druga pića.
Ova metoda prodaje je nekada bila korišćena za prodaju viška vina radničkoj klasi. Predsjednik ovog udruženja iz Firence rekao je za “Insajder” da su ljudi kucali po malim drvenim žaluzinama i punili svoje boce vinom direktno iz porodica. Ovi vinski prozori jedinstveni su za Firencu i Toskanu i nekada su bili uobičajeni dio svakodnevnog života.
Vremenom, kako su se mijenjali zakoni o prodaji vina, ovaj običaj se izgubio. Više od 150 vinskih prozora i dalje postoji samo unutar gradskih zidina Firence, a u regionu ih ima još mnogo. Sada su neki od njih ponovo otvoreni i koriste se za posluživanje pića i hrane na trenutno društveno prihvatljiv način, odnosno poštujući socijalnu distancu.
“Sladoled Vivoli” u blizini galerije Duomo služi kafu i sladoled kroz jedan takav prozor. Jedan od prozora, na primjer, kreće sa radom tek od 18 časova i svako veče služi samo vino.
Ovo nije prvi put da Italijani koriste vinske prozore da zaustave širenje zaraze. Dok je kuga harala Italijom 1630. godine, istoričari su primijetili da su prodavci vina razumjeli važnost samoizolacije, pa su se ovi prozori koristili i tada.
Izvor i foto: CdM
Tekst objavila: Jasminka Mulić