"Sočne" priče o tome kako je nastao hamburger, obrok kojem je teško odoljeti

Stari, dobri hamburger. Od naizgled sasvim običnih sastojaka napravljena je čista magija.

Naziv ovog planetarno popularnog mesnog proizvoda vodi porijeklo od grada Hamburga i on se prvobitno zvao „Hamburger steak“.

U najbukvalnijem prevodu, riječ hamburger označava nekoga ili nešto iz Hamburga, a stanovnici ovog drugog po veličini grada u Njemačkoj uopšte nisu ponosni što ih porede s parčetom roštilj mesa. A ako je hamburški, logično je da je tamo prvi put i napravljen, zar ne? Pa i ne baš…

Jedna od verzija priče o nastanku hamburgera kaže da ga je izumio izvjesni Oto Kause 1891. i da je jelo veoma brzo našlo put do Amerike preko njemačkih emigranata i mornara.

Ipak, to je samo jedna od priča. Zapravo, malo je jela na koja je toliko ljudi pokušalo da stavi šapu autorstva kao što je to bio slučaj s hamburgerom! Najraniji pisani trag je novinski tekst u „Chicago Daily Tribune“ od 5. jula 1896, u kojem se pominju kola za pripremanje hrane na ulici gdje se za pet centi mogao pojesti na licu mjesta pripremljeni „Hamburger steak sandwich“.

Druga verzija ideju pripisuje danskom emigrantu koji je oko 1900. u Nju Hejvenu takođe prodavao hranu na kolima i nekom prilikom ostao bez odrezaka, a trebalo je da usluži mušteriju koja je hitno zahtijevala topao obrok. Brzo se snašao tako što mu je kao zamjenu prodao pljeskavicu od mljevene govedine, posluženu između dva parčeta tosta. Mušterije su bile oduševljene, a ovo je ubrzo postalo najprodavanije jelo. Navodno, nije imao vremena da razmišlja o nazivu, pa je ovo jelo bilo bezimeno sve dok ga grupa veselih mornara iz Hamburga nije nazvala po sebi i legenda je nastala.

Zanimljiva priča, ali ni ovo nikada nije dobilo ni izbliza zvaničnu potvrdu. Postoji još najmanje pet-šest verzija koje su njihovim poklonicima jednako ubjedljive kao što je i ova. Bilo kako bilo, definitivno je prepoznat kao jedinstveno jelo nakon Svjetskog sajma u Sent Luisu 1904, gdje su se pojavili brojni štandovi sa hranom nudeći upravo hamburgere.

Rasprava o tome ko je bio prvi traje i dan danas, ali je ubrzo postala irelevantna spram toga ko umije bolje da ga napravi.

Za dobar hamburger, prema inicijalnoj recepturi, po pravilu se uzima najbolje meso od junećeg buta i vrata, a potom se, svježe samljeveno, peče da bude „medium“ kako bi hamburger ostao dovoljno sočan i sačuvao svoje najbolje arome. U svijetu visoke gastronomije, nije rijetko ni sresti se sa burgerom napravljenim od čistog bifteka, prenosi časopis Vino & Fino.

Tradicionalno se servira u hladnoj zemički, često posutoj susamom, uz dodatak zelene salate, paradajza, luka, kiselih krastavaca, kao i slanine ili listova sira (cheeseburger), dok su tipični premazi kečap, majonez, senf i čili sos. Iako se može konzumirati i natenane, u objektu restorana, hamburger je od starta projektovan kao obrok koje se jede s nogu.

 

Izvor i foto: Kolektiv.me

Tekst objavila:Jasminka Mulić