Deset kilometara sjeverno od Tofina, Britanske Kolumbije, uz zapadnu obalu ostrva Vankuver, Ketrin King i Vejn Adams žive na održivom, plutajućem ostrvu. On se zove “Uvala slobode” (Freedom Cove), te je ručno izrađen od recikliranih materijala i njihov je dom posljednjih 29 godina. “Freedom Cove” je udaljen 25 minuta vožnje brodom od najbližeg grada.
“Jedina opcija da se ovdje dođe je vodom. Nema prilaznih puteva. Voda je naš auto-put”, kaže Adams.
Cijela je građevina veličine dva gradska zemljišta i teška oko 450.000 kilograma, te slobodno pluta okeanom. Iako postoje linije koje spajaju ostrvo s obalom, ono nije usidreno na okeanskom dnu.
Ostrvo sadrži sve što možete zamisliti, a i više od toga: plesni podijum, umjetničku galeriju, fabriku svijeća, četiri staklenika, šest solarnih panela i pristup malom vodopadu koji pruža tekuću vodu.
Par je čak smislio vlastiti sistem upravljanja otpadom.
“To je najčešće pitanje koje nam se postavlja”, kaže Adams.
Ugradili su plutajući tenk kako bi se, po Adamovim riječima, “nosili s obiljem”. No, kada bi htjeli, King i Adams bi mogli u potpunosti da žive održivo na Uvali slobode, bez da ikada idu u grad.
Kao umjetnici, King i Adams uvijek su crpili inspiraciju iz prirode. Adams je klesar i koristi prirodne elemente poput perja i kostiju da bi stvorio svoja djela. King je umjetnica, plesačica i prirodna iscjeljiteljka koja proučava homeopatiju, a objasnili su zašto žele da žive izolovano.
“Htio sam da budem uspješan, bogat umjetnik, da živim u Tofinu i imam atelje u pustinji, kao što bi to trebalo da rade svi dobri bogati umjetnici”, kaže Adams i dodaje:
“Nadao sam se da ću zaraditi puno više novca kao umjetnik. Nikada ne bismo mogli da kupimo nekretninu, pa smo morali da napravimo svoju”. A poziv iz prirode potisnuo ih je da svoje snove ostvare.
Bila je to posljedica nesreće
Nakon boravka u prijateljevoj kabini u Sajpres Beju, velika je oluja bacila drva na imanje. King i Adams sakupili su drvo i koristili ga za izgradnju onoga što će postati njihov budući dom.
“Pretpostavljam da nam je dat znak da je to vrijeme za novi početak”, priča Adams. Kako su nastavili sa daljim rastom svog doma, par je slijedio svoj presedan samo koristeći reciklirane i oštećene materijale.
Prije Uvale slobode, par je živio u stanu u Tofinu, a svoje preseljenje u prirodu nazivaju “procesom usporavanja”.
“Imali smo svakakve stvari poput prerađivača hrane i predmeta za koje je bilo potrebno puno električne energije. Dali smo ih ljudima i uklonili puno stvari”, sjeća se King.
Danas je njihov dan prilično drugačiji od onoga kakav je bio u Tofinu. Oni sada ne mogu samo da naruče picu ili odu do prodavaonice u uglu, već moraju da obave posao da bi dobili ono što žele.
Kažu da je to više od kuće
Bavljenje ovakvim poslom je proces koji se uči, mijenja i raste. King započinje svoj dan brisanjem i čišćenjem tepiha. Potom zaliva svoje biljke i vrtove. Adams započinje dan prikupljanjem drva za ogrijev i paljenjem vatre kako bi bio siguran da se kuća zagrijava, a oboje rade na izgradnji novih komponenti za svoj dom.
I dok kilometrima daleko možda nemaju ljudskog susjeda, par i dalje ima društvo.
“Ovdje imamo nekoliko vrana koje su dio porodice. Tu znamo sve ptice”, kaže Adams i zaključuje kako dobro zna kakav je to život u gradu i kako mu je stvarno bio potreban mir.
Izvor I foto: CdM
Tekst objavila: Jasminka Mulić