Skriven među običnim licima, dok je na ulici, on pokušava da ostane nezapažen. Međutim, Grigorij Jakovljevič Pereljman nije običan stanovnik Sankt Peterburga – on je misteriozni matematički genije, koji je prije nešto više od decenije riješio Poenkareovu hipotezu, jedan od najtežih matematičkih zadataka svih vremena.
U ljeto 2006. godine, kada je potvrđeno da je njegov dokaz tačan, Pereljman je osvojio Fildsovu medalju, najveću nagradu u matematici. Međutim, nagradu je odbio uz objašnjenje da Evropsko društvo matematičara nije kompetentno da ocjenjuje njegov rad, bez obzira na to da li je ocjena pozitivna.
Četiri godine kasnije, američki Institut „Klaj“ ponudio mu je nagradu od milion dolara, koja je 1999. godine raspisana za rješenje svakog od sedam milenijumskih problema matematike. Međutim, nakon telefonskog razgovora sa predstavnicima Instituta, Pereljman je odbio ponuđenu sumu.
Mada je time izazvao pažnju svjetskih medija, danas živi povučeno, skrivajući od novinara. Grigorij Pereljman je Rus jevrejskog porekla, rođen 13. juna 1966. godine. Kvalitetno matematičko obrazovanje stekao je u slavnoj Matematičkoj školi u Sankt Peterburgu kao i mnogi drugi ruski dječaci.
Izvor i foto: Cdm
Tekst objavila: Ljilja Brajković