Crvena ruža je povezivana sa ljubavlju i strašću hiljadama godina. Jedna crvena ruža korišćena je da prenese osjećanja ljubavi, a mnoštvo crvenih ruža za ukrašavanje vjenčanja i tradicionalnih vjenčanica. Kako je prevladala tradicija poklanjanja ruža i drugog cvijeća kao poklona ljubavi, crvena ruža je postala cvijet za slanje najjače poruke ljubavi. To je tradicija koja traje do danas.
U antičkoj Grčkoj se vjerovalo da je crvenu ružu stvorila boginja ljubavi Afrodita. Prema legendi, njene suze i krv njenog ljubavnika Adonisa zalile su zemlju na mjestu na kojem su izrasle crvene ruže. Otada je crvena ruža bila simbol ljubavi do smrti.
U rimskoj mitologiji crvena ruža se povezivala sa ljepotom i ljubavlju. Jedna crvena ruža u početku je bila simbol rimske boginje ljubavi Venere. Propovijedalo se da boginje vole da maze svoje tijelo kupkom punom crvenih ruža. Vjeruje se da je Kleopatra pod svoje spavaće sobe obasjala crvenim laticama ruža u iščekivanju dolaska Marka Antonija.
U Evropi tokom viktorijanske ere crvene ruže su se obično koristile za slanje ljubavnih poruka.
U istočnoj kulturi i tradiciji crvena ruža se povezuje s ljubavlju i romantikom. Indijci vjeruju da jedan cvijet ruže označava svetu i božansku ljepotu. Prema hinduističkim legendama boginja sreće i blagostanja Lakšmi i žena boga Višnua, stvorena je od 1008 malih latica crvenih ruža i 108 velikih ruža. Drevni Arapi su vjerovali da crvena ruža bukvalno utiče na njihovo srce. U jednoj od arapskih priča, slavuj je ugledao bijelu ružu, zaljubio se u nju i pjevao joj. Zbog prevelike ljubavi, slavuj je pritisnuo svoje tijelo na ružu, a njen trn je probijao kroz njegovo srce. Krv mu je tekla na ružu i ona je postala crvena.
U hrišćanstvu crvena ruža predstavlja krv i pet rana Isusa Hrista, dok njeno trnje asocira na žrtvu koju je Isus podnio u ime čovječanstva, odnosno čovjekovih grijehova. Latice crvene ruže su i znak Bogorodice.
Engleski pjesnik i dramski pisac Vilijam Šekspir je govorio o jednoj crvenoj ruži i njenom najslađem mirisu i vječnoj ljepoti. U tragediji “Romeo i Julija” crvena ruža je univerzalni simbol ljubavi. Škotski pjesnik Robert Berns je uporedio svoju ljubav sa crvenom ružom u svojoj pjesmi “Crvena, crvena ruža”. U romanu “Alisa u zemlji čuda” engleskog pisca Luisa Kerola, Kraljica srca ih je toliko voljela, da su joj vrtlari bijesno obojili ruže crvenim bojama zbog straha da će im ona odsjeći glave ako otkrije da su greškom posadili bijele ruže.
Crvena ruža je simbol za britansku Laburističku stranku. Od 1880-ih godina, crvena ruža je bila simbol socijalizma. Porijeklo ruže kao simbola socijalizma povezano je sa njenom asocijacijom na crvenu boju.
Izvor: Cdm