Festival šipka: Praznik miliona sjemena rubin crvene boje u Iranu

Kult i simbol nara, poznatog po imenima šipak i mogranj, duboko je ukorijenjen u kulturama Bliskog i Srednjeg istoka, povezuje se sa dolaskom nečeg pozitivnog i novog i doprinosi prosperitetu kuće. Festival nara održava se u glavnim gradovima iranske proizvodnje nara, kao što su Kermanšah, Saveh, Arsanjan i Niriz svake godine od oktobra do decembra.

Nar je jedan od najsvetijih plodova u persijskoj kulturi. Vjeruje se da su zoroastrijanci posadili nekoliko stabla nara u vatrenim hramovima i držali njihove grane kao svete biljke u svojim ritualima.

Nar je bio poštovan kao plemenito voće, za koje se vjerovalo da ima ljekovita svojstva i koristio se u medicini. U Iranu je nar simbol sunca, besmrtnosti i ljepote, a njegova boja simboliše energiju i sam život.

Festival nara se proslavlja od ere zoroastranizma, dominantne religije u Persiji do VII vijeka. Ovaj festival se uglavnom danas održava u Iranu u čast božanstva kao odgovor na darovanje sjajne berbe. Na njemu se organizuju plesovi, igre i koncerti, a mogu se probati različiti ukusni svježi i sočni narovi, jela i poslastice od nara.

Šipak zauzima značajno mjesto i u našoj kulturi. Ova voćka raste skoro u cijeloj Crnoj Gori, naročito na primorju i u Podgorici. Poznat je i sok od šipka koji se pravi u mnogim domaćinstvima u našoj zemlji.

Izvor: Cdm