Izraz Ahilova peta se koristi za nečiju slabu tačku ili ranjiv detalj posebno kod one osobe gdje su sve ostale karakteristike jake. Njime se označava i najslabija tačka u karakteru ili prirodi osobe, gdje je najlakše da je drugi napadaju ili kritikuju. Ovaj izraz dolazi iz grčkog mita koji spominje i Homer u “Ilijadi”.
U grčkoj mitologiji Ahil je bio sin tesalskog kralja Peleja i morske boginje Tetide. U svom interesu Zevs je udao Tetidu za smrtnog čovjeka. Kada joj se rodio sin, Tetida ga je uronila u rijeku podzemnog svijeta Stiksa, tako da mu je cijelo tijelo, osim pete za koju ga je držala, pokrio nevidljiv oklop. Odgajan je na Pelionu, gdje ga je kentaur Hiron učinio brzonogim i jakim, ali i blagim i rječitim.
Iako ga je majka Tetida upozoravala da će, ukoliko pođe na Troju, živjeti kratko i steći slavu, a ako ostane živjeće dugo kao običan čovjek, on je izabrao nadu u slavu, prezreo smrt i odazvao se pozivu da krene u Trojanski rat. Međutim, zbog lijepe robinje Brizeide je došao u sukob sa vrhovnim zapovjednikom grčke vojske, Agamemnonom i istupio iz borbe. Kada su Grci počeli da gube i trojanski junak Hektor ubio njegovog najboljeg prijatelja Patrokla, on se ponovo vratio u borbu. Bijesan i naoružan oružjem boga Hefesa, koje mu je darovala majka, Ahil ubija Hektora i njegovo tijelo svakog dana po triput vuče oko zidina Troje. U žaru borbe on ne sluša ni boga Apolona da stane, gine kod Skejskih vrata, gdje ga je dočekao Hektorov brat Paris i uz Apolonovu pomoć pogodio otrovnom strijelom u jedino ranjivo mjesto na njegovom tijelu, u petu.
Izvor: Cdm