Dolazak blizanaca na svijet izuzetno je rijetka pojava. Vjeruje se da je vjerovatnoća da će neko imati blizance jedan naspram 80. Međutim, u selu Kodinhi u Indiji, od 2.000 porodica, čak 250 parova imaju blizance. Ovo je zvanično najveći procenat u svijetu što se tog segmenta tiče.
Selo Kodinhi je veoma slično drugim selima u regionu, ali mnogi ljudi se zbunjuju kada čuju da ima duplo više blizanaca od ostalih susjednih mjesta. Privuklo je pažnju svjetske javnosti 2008. godine kada je otkriveno da je u svega nekoliko godina unazad, prema zvaničnoj evidenciji rođeno čak 500 blizanaca.
Međutim, lokalni ljekar Krišnan Sliviju smatra da ih u tom području ima znatno više.
Ovaj fenomen je velika misterija. Velika je vjerovatnoća, takođe, da će žene koje se iz ovog sela udaju u neko drugo, imati blizance. Samim tim, podaci jasno ukazuju da uzrok rađanja velikog broja blizanaca treba tražiti u ljudima koji žive u Kodiniju, a ne u samom mjestu.
Neki naučnici su čak iznijeli tezu da je rođenje blizanaca povezano sa zagađenjem vode u selu, ali doktor Sliviju kaže da postoje i druga mjesta u Indiji gdje je voda još zagađenija, a ima znatno manje blizanaca.
Genetičari iz Indije, Njemačke i Velike Britanije proučavali su dvostruki DNK kako bi otkrili misteriozno visoku stopu blizanaca. Prema njihovim istraživanjima, u obzir je uzeta genetika, zatim biomolekularni i meteorološki faktori, ali nije bilo riječi o zagađivačima koji na to eventualno utiču.
Ishrana, piće i običaji seljana takođe su slični kao u drugim oblastima, tako da ni neka posebna supstanca nije uzrok rođenja dvije bebe istovremeno.
Istraživači najavljuju da će se u budućnosti znatno više posvetiti proučavanju sela Kodinhi i ovog fenomena, koristeći precizniji biohemijski analizator.
Na svu sreću, seljani se ne osjećaju neprijatno niti im smeta toliki broj blizanaca, prenose mediji.
Ponekad nastavnik u školi kaže da je teško razlikovati i identifikovati studente blizance, iako postoji samo minimalna prepreka za razgovor s bilo kojim od njih.
Doktor Krišnan Sliviju sarađuje sa lokalnim akušerstvom i ginekologom Lirom, u namjeri da ispita fizičke karakteristike majki koje su rodile blizance.
Generalno, tvrdi se da blizance najčešće rađaju žene visine preko 165 centimetara i koje imaju više od 30 godina.
Međutim, mnoge majke u selu Kodinhi bile su visoke oko 150 centimetara imale su manje od 30 godina.
Lokalni doktor Laila tvrdi da je u prošlosti postojalo mnogo brakova među rođacima i da se blizanci često rađaju u takvom selu sa takvim običajima. Osim u Indiji, brak zasnovan na krvnom srodstvu bio je zastupljen i u selu Kandido Godoi u Brazilu.
U selu Kodinhi prije mnogo godina to je takođe bio običaj, ali u posljednje vrijeme tako nešto se izbjegava.
Izvor:CdM