Prema novom zakonu, građani sada mogu da izaberu da se njihovo tijelo poslije smrti pretvori u đubrivo.
Vašington je prva država u SAD koja je legalizovala ljudski kompost. Taj proces se smatra alternativom za kremaciju i sahrane i praktičnom varijantom u gradovima u kojima nema dovoljno prostora za groblja. Na kraju procesa stvaranja komposta, porodica pokojnika dodaje zemlju u kojoj onda može da gaji cvijeće, povrće ili drveće.
Katrina Spejd, koja je lobirala za usvajanje zakona, osnovala je kompaniju koja bi mogla da bude prva koja će praviti ljudski kompost.
“Rekompozicija nudi alternativu balzamovanju, pokopu i kremaciji, koja je prirodna, bezbjedna, održiva i rezultiraće značajnim smanjenjem emisije štetnih gasova i zemljišta”, rekla je Spejd.
Ona je objasnila da se u njenoj kompaniji u procesu stvaranja ljudskog komposta tijelo stavi u šestougaonu, čeličnu kutiju s djetelinom lucerkom, piljevinom i slamom. Kutija se onda zatvori i tijelo se prirodno raspada 30 dana.
Alternative sahrana kojima se ne zagađuje životna sredina su sve popularnije. Ranije ovog mjeseca su mediji prenijeli da je pokojni glumac Luk Peri sahranjen u “odijelu od pečuraka” u Kaliforniji. Kreator tog odijela Dže Rim Li je rekao da ono smanjuje količinu toksičnih materija koje se oslobađaju u sredinu tokom raspadanja tijela i kremacije.
Ljudski kompost je već legalizovan u Švedskoj, dok su u Ujedinjenom Kraljevstvu legalizovane tzv. prirodne sahrane – tijelo se pokopava bez kovčega ili u kovčegu koji je biorazgradiv.
Izvor: Cdm