Dejvid Latimer želio je da malo eksperimentiše, zbog čega je na Vaskrs 1960. godine zasadio biljku u veliku ovalnu staklenu bocu, koju je potom začepio. Posljednji dodir sa spoljnim svijetom biljka je imala prije 47 godina. Malo je reći da je priroda čudo.
Kada je Dejvid Latimer na Vaskrs 1960. godine zasadio sjemenje u veliku ovalnu staklenu bocu, i to iz puke radoznalosti, zanimalo ga je da li će biljka moći da se razvija bez zalivanja i dodira sa spoljašnjim svijetom, nije ni jednog trenutka pomislio da će više od pola vijeka kasnije njegovo zelenilo biti tu gdje jeste, i biti tako bujno.
Premda ne znamo šta se trenutno dešava (odnosno, da li je gospodin Latimer još uvijek među nama, i, ako kojim žalosnim slučajem nije, da li mu je čedo prešlo u sigurne ruke djece kao što je namjeravao), ali do prije nekoliko godina biljka je živjela punim plućima i nije postojala ni najmanja bojazan da će prestati da buja i raste.
Foto: Cdm
Počelo je tako što je pomenuti gospodin u bocu sipao mješavinu zemlje i gnojiva, zatim žicom pažljivo zasadio sjemenje tradeskancije i onda sipao oko pola litra vode. Začepio je bocu i smjestio je u osvijetljeni ugao kuće, prepustivši fotosintezi bacanje magije. Zalio je samo jednom nakon toga i to 1972. godine, kada je takođe posljednji put izvadio čep i pustio „svjež“ vazduh da uđe u bocu. To je bio njen posljednji dodir sa spoljnim svijetom.
Uprkos tome, ili bolje rečeno, baš upravo zbog toga, biljka je stvorila svoj sopstveni samodovoljni ekosistem i opstala u njemu. Evo šta se dešava: fotosintezom dobija energiju apsorbujući sunčevu svjetlost, sama proizvodi kiseonik i generiše vlažnost koja je rosi, dok starije lišće koje opada i pada na zemlju vremenom truli i đubri je, i proizvodi ugljen-dioksid neophodan za pomenutu fotosintezu.
Izvor: Cdm