Globalno zagrijavanje, klimatske promjene i deponije đubreta, teme su koje zaokupljuju našu svakodnevnu pažnju i ujedno diktiraju budućnost. Upravo iz tog razloga, eko i zelena arhitektura pokušavaju da pronađu načine kako da se sačuva životna sredina i iz prirode iskoristi ono najbolje, bez da joj se nanese šteta. Evo nekoliko takvih primjera.
The Crystal – London, Engleska
Foto: Cdm
Pored toga što privlači na desetine hiljada turista godišnje, i što posjeduje upečatljivu strukturu, The Crystal je jedna od „najzelenijih” zgrada ikada. Ona koristi dnevno svijetlo kako bi se snabdijevala energijom. Tako tehnologija pametnog osvjetljenja preko solarnih panela stvara električnu energiju. Zgrada je osvijetljena LED i fluorescentnim osvjetljenjem, koje se pali i gasi u odnosu na dnevno svijetlo. Na krovu postoji sistem koji skuplja kišnicu. Pored toga, prljava voda se reciklira, to jest filtrira, a zatim koristi kao pijaća.
Pixel Building – Melburn, Australija
Foto: Cdm
Ovo je prva „zelena zgrada” u Australiji koja je dobila maksimalan broj „zelenih zvjezdica”, što je podstaklo druge arhitekte, urbaniste i kompanije da se više pozabave eko pristupom. Ono što Pixel Building čini posebnom jeste to da je 100% slobodna od ugljen-dioksida i ostalih komponenti baziranih na ugljeniku. Zgrada sistematično podržava metod carbon neutrality, što znači da ni jedna komponenta od koje je građevina sastavljena ne smije da sadrži ugljenik.
ACROS Building – Fukuoka, Japan
Foto: Cdm
Iako je otvorena 1995. godine, zbog fuzije zelenila i arhitekture, do danas je zadržala status važnog primjera eko-arhitekture. Unutrašnji dio ima atrijum koji dnevna svjetlost u potpunosti ispunjava, zbog čega nije potrebno previše vještačkog osvjetljenja. Specifičan dizajn dozvoljava da voda cirkuliše i teče kao na planini. Ovaj metod održava bogatu floru i sve biljke koje se protežu od krova zgrade do njenog dna.
Wat Pa Maha Chedi Kaew – Sisaket, Tajland
Foto: Cdm
Poznat još i kao Hram od million flaša, ovo nevjerovatno moderno sveto budističko mjesto zaista i jeste napravljeno od 1.000.000 praznih plastičnih flaša. Budistički sveštenici su se i sami 1984. godine priključili ekološkoj akciji gradnje hrama. Cio, da ga nozovemo kompleks, sastoji se od pivskih flaša.
Khoo Teck Puat Hospital – Jišun Central, Singapur
Foto: Cdm
Da „zelena arhitektura” i te kako umije da bude humana, pokazuje i ova bolnica u Singapuru. Pored toga što je kompleks sav u zelenilu, kako bi pacijenti imali lijepu i iscjeljujuću okolinu, postoje drugi samoodrživi faktori kojim se bolnica služi. Preko solarnih panela grije se voda, a solarna energija pretvara se u električnu, što je čini za 30% više nezavisnom u odnosu na standardne bolnice.
Taipei Public Library – Taipei, Tajvan
Foto: Cdm
Gradska biblioteka prva je ikada zgrada na Tajvanu koja je dobila najvišu ocjenu od strane vlasti. Osim što je okružena travnjakom, biljkama i mnogobrojnim drvećem, biblioteka se koristi velikim prozorima kako bi na prirodan način osvijetlila prostor. Osim toga, ovi prozori su pozicionirani tako da prave prirodan protok vazduha i ventilaciju, te erkondišni nisu potrebni. Krov je prekriven panelima koji solarnu energiju pretaču u električnu. Na krovu se još i skuplja kišnica, koja se koristi u toaletima biblioteke.
Izvor: Cdm