Singapur danas kao nekad Jugoslavija

Od ljudi koji su živjeli u Jugoslaviji možete čuti da je to bila bezbjedna, mirna zemlja u kojoj ste “mogli spavati na klupi”, “ostaviti otključana vrata kuće noću” i “šetati parkom, a da vas niko ne napadne”.

Danas tom opisu odgovara Singapur, jedna od najsigurnijih zemalja na svijetu. Štoviše, ovaj grad-država u jugoistočnoj Aziji nedavno je proglašen najsigurnijim mjestom u Gallupovom izvještaju Solo Travel Safety Report 2019. Analizirajući podatke o sigurnosti na putevima u 142 zemlje svijeta, radu lokalne policije, broju pljački i drugih napada u pojedinoj državi, ustanovljeno je kako se solo putnici najbolje osjećaju baš u Singapuru.

To ne čudi ako je poznato da Singapurima jednu od najnižih stopa kriminala u svijetu. Lokalno stanovništvo može ostaviti svoj automobil otključan bez bojazni da će ga neko ukrasti. Žene će u singapurskim restoranima i barovima ostaviti torbicu bez nadzora da bi, recimo, otišle na toalet. Dame se osjećaju sigurno ako se same vraćaju kući iz noćnog izlaska, a roditelji ne strahuju da će im neko oteti dijete ako ga ne prate u stopu.

Napadi na turiste se gotovo uopšte ne dešavaju. Zabilježeni su neki manji problemi sa zakonom poput džeparenja, a takvi su prestupi rezervirani su za “turistička“ područja poput aerodroma, javnog prevoza i oko popularnih gradskih atrakcija.

Najveće sigurnosne probleme u zemlji izazivaju prevaranti koji se pretvaraju da su vlasnici zgrada i koji traže velike iznose za rezervaciju stanova za iznajmljivanje. Baš zato preporučuje se iznajmljivanje smještaja samo od registriranih firmi.

Treba imati na umu da je Singapur i jedan od najskupljih gradova za život. Kilogram mljevenog mesa u platićete oko osam eura, pivo od pola litra oko tri eura, a u kafiću duplo više, dok ćete za mjesečnu kartu za javni prevoz morati da izdvojite oko 65 eura. Istovremeno, riječ je o besprekorno organizovanom gradu. Ulice su čiste i mirne, zbog čega će neki reći da je Singapur sterilan, pa čak i predosadan.

Izvor: Cdm