Od lampiona do koverata, crvena boja je sveprisutna u kineskom društvu, a to je posebno primjetno tokom proslave Kineske nove godine. Saznajte u nastavku zbog čega je baš ova boja toliko omiljena među Kinezima i upoznajte se sa genezom njene upotrebe tokom svetkovina.
Legenda kaže da je sve počelo sa Nijan, krvoločnom zvijeri koja je terorisala mještane seoskih sredina svake Nove godine. Ona je jela njihove usjeve i stoku, a ponekad čak i djecu. Seljani su ipak vremenom naučili da se ovaj polu-bik sa glavom lava najviše boji tri stvari: vatre, buke i crvene boje. Nakon što je Nijan konačno savladan, crvena je postala boja za koju se vjerovalo da donosi sreću za sve ljude, a tradicija njene upotrebe je nastavljena i do danas.
„Crveni lampioni se najčešće kače ispred ulaznih vrata kako bi otjerali nesreću“, objasnila je Karen Kec, autorka slikovnice Moja prva Kineska nova godina.
„Crveni ukrasi od papira se postavljaju na zidove doma svakog ko slavi ovaj praznik. Sigurno su dostupni u vašoj lokalnoj kineskoj radnji, ali ako ih ne pronađete tamo, uvijek možete da ih naručite preko interneta ili čak napravite sami. Tehnika njihove izrade nije mnogo različita od pravljenja papirne pahuljice, ali postoje i ukrasi kompleksnijeg dizajna koji završavaju u muzejima”, navela je ona.
Umjesto tradicionalnih poklona, Kinezi za ovaj praznik dijele crvene koverte sa novcem. Vjeruje se da oni tjeraju zle duhove. Još jedna legenda objašnjava porijeklo ove tradicije. Naime, postoji mit da je tokom vladavine dinastije Sung jedno mlado siroče pobijedilo u borbi ogromnog demona koji je maltretirao stanovnike sela Šen-Šju. Kao nagradu za ovaj veliki podvig, starješine sela su djetetu udijelile crveni koverat pun novca.
Podsećamo, Kineska nova godina se u 2019. slavi od 5. do 19. februara. Ulazak u novu godinu svinje će biti obulježen porodičnim večerama, uličnim festivalima i, naravno, velikim vatrometom.
Izvor: Cdm