Krhko primirje i novi rizik od rata na Bliskom istoku

Nuklearna tenzija na Bliskom istoku ponovo je na vrhuncu nakon 12-dnevnog sukoba Izraela i Irana koji je završen krhkim primirjem. Dok region i svijet drhte pred mogućnošću novog rata, povjerenje između Teherana, Vašingtona i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), potpuno je poljuljano.

Pregovori o iranskom nuklearnom programu stoje na ivici, dok iranski lideri odbacuju diplomatske ponude i prijete nastavkom nuklearnog razvoja – što bi moglo da izazove domino efekat nuklearnog naoružanja u cijelom regionu.Naime, poslije sukoba koji je trajao 12 dana između Izraela i Irana, ostaju značajne sumnje u postojanost primirja i izglede za budući iranski nuklearni sporazum. Prošlo je nešto više od nedjelju dana otkako su SAD primorale dva regionalna rivala na primirje, čime je okončan vazdušni rat koji je započeo 13. juna, kada su izraelski vazdušni napadi usmrtili visoke zapovjednike Iranske revolucionarne garde i pogodili arsenal balističkih raketa.

U napadima su pogođeni iranski nuklearni objekti, za koje je Izrael tvrdio da dovode Teheran u domet nuklearnog oružja. Iran je uzvratio ispaljivanjem raketnih salvi na izraelske vojne baze, infrastrukturu i gradove.Krunisan je krhki mir, koji je posredovao Vašington 24. juna, dan nakon što su SAD bombardovale tri ključna iranska nuklearna objekta. Međutim, mogućnost obnove razgovora između SAD i Irana ostaje neizvjesna. Vašington i Teheran su vodili razgovore o iranskom nuklearnom programu kada je Izrael započeo rat.U utorak je iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči odbacio mogućnost brzog nastavka razgovora sa SAD, nakon što je predsjednik Donald Tramp sugerisao da bi pregovori sa Teheranom mogli da se nastave već ove sedmice."Kraj američkih vojnih prijetnji je preduslov za nastavak razgovora između Teherana i Vašingtona", rekao je Aragči u intervjuu za CBS.

Izvor: Rtcg