Jedinstvo proslavilo zlatni fudbalski vijek

Svečana akademija, povodom 100 godina postojanja i rada Fudbalskog kluba Jedinstvo, održana je večeras u bjelopoljskom Centru za kulturu.

Ljubav prema fudbalu i klubu Jedinstvo, okupila je brojne sugrađane, sportske radnike, sportiste, koji su odali počast nekadašnjim fudbalerima i trenerima, ali i aplauzima podržali sadašnje igrače, koji ispisuju nove stranice istorije bjelopoljskog sporta.

Predsjednik FK Jedinstvo, Nermin Bećirović, kazao je da je 100 godina veliki i značajan period i za mnogo veće države, gradove i društva uopšte, a kamoli za bjelopoljski klub, naš grad i državu Crnu Goru, te da bogata tradicija Jedinstva treba da služi na  ponos svim Bjelopoljkama i Bjelopoljcima.

On je podsjetio da su prvu loptu krpenjaču u Bijelo Polje donijeli austrougarski vojnici 1916. godine u toku Prvog svjetskog rata,  a prema kazivanju najstarijih bjelopoljskih fudbalera, kao i prema knjizi “Sportsko blago Bijelog Polja, Veselina Đokića, prvo loptanje u gradu pod Obrovom bilo je na omiljenom izletištu Ribnik, a prvu loptu 1922. godine donio je Komnen Komo Jurišević, student prava iz Praga.

“Upravo te godine  okupila se bjelopoljska omladina i formirala fudbalski klub Sloga. Za formiranje kluba, pored Komnena, zaslužni su: protojerej Simo Basekić, Toma Lilić, Redžo Nišić, Abdulah Dobardžić, Risto Ratković, Hamo Nišić, Andro Stanić, a veliku pomoć pružili su i ugledni trgovci i  zanatlije iz Bijelog Polja:  Simo Jovančević, Tomaš Vujisić, Ilija Dragović i mnogi drugi. Prvi predsjednik tada formiranog kluba bio je Ilija Dragović. Ubrzo zatim su formirani i manji tzv mahalski klubovi koje je kasnije Rifat Burdzivić Tršo spojio u jedan i preimenovao ga u JEDINSTVO. Jedinstvo je tada bilo izuzetno aktivno, a igralo je sa timovima iz Kolašina, Mojkovca, Berana, Pljevalja, Sjenice, Prijepolja i Priboja. To je vrijeme kada je počeo da djeluje Savez Komunista I SKOJ, a u JEDINSTVU su bili revolucionari: Rifat Burdžović Tršo, Miljan Ašanin, Dušan Basekić, Branko I Pavle Bulatović, Mile Vojvodić, Rade Vojinović, Jošo Jeftić. Klub je kroz svoju istoriju nekoliko puta mijenjao ime, pa je tako jedan period u čast Rifata Burdžovića Trša, nosio naziv TRŠO. Pod tim nazivom klub se takmičio četiri godine i igrao kvalifikacije za ulazak u Repibličku ligu. 1949. klub mijenja ime i nazvan je BRATSTVO, a 1952.godine postiže veliki uspjeh i postaje član Crnogorske fudbalske lige, a godinu dana kasnije postaje član Druge zone B  grupa, sa statusom Savezne lige i takmičio se sa klubovima Bosne I Hercegovine I Hrvatske. Na skupštini kluba 1954.godine odlučeno je da se vrati izvorno ime JEDINSTVO koje i dan danas nosi”, podsjetio je Bećirović.

FK Jedinstvo, kako je rekao predsjednik tog kluba, u periodu do 1964.godine imao je zapažene rezultate u Prvenstvu i Kupu, a tri godine se takmičio u Drugoj ligi.  U sezoni 1960/61  bili su pobjednici KUP-a Crne Gore, a u istoriji Jedinstva posebo će ostati upamćena 1972.godina, jer je tada ukazom Predsjednika Republike Jugoslavije, Jospia Broza Tita, klub odlikovan Ordenom Bratstva i Jedinstva sa srebrnim vijencem.

“Jedinstvo je 1982. godine, ponovo osvojilo KUP Crne Gore, a u šesnaestini finala je na svom terenu igralo protiv Dinama iz Zagreba, što je bio veliki fudbalski spektakl za naš grad. Čuvena ekipa : Zoran Nešević, Obrad Drobnjak, Miško Nedović, Zoran Basekić, Fahro Zulević, Kujo Kajević, Rade Karišik, Nebojša Rudić, Bibe Idrizović, Mića Drndar, Senad Drndar, Hajro Ljuca, Fikret Kurgaš. Nakon toga nizali su se brojni upsjesi našeg kluba, a prije 17 godina, Jedinstvo je uspjelo da se domogne najelitnijeg fudbalskog društva Prve Meridian Super lige Srbije I Crne Gore, što je po mnogima najveći uspjeh I ostvareni rezultat našeg kluba u istoriji”, istakao je Bećirović.

Posljednjih desetak godina, FK Jedinstvo je nekoliko puta bio član Prve crnogorske fudbalske lige, ali nijednom nije uspio da zadrži taj prvoligaški status.

“Od sredine 2017.godine, kada smo kao mlada i nova uprava preuzeli rukovođenje klubom, koji je u tom trenutku bio u dosta lošoj situaciji, zacrtali smo neke ambiciozne ciljeve u kojima je rezultat bio totalno u drugom planu. Fokusirali smo se na kadrovsko i finansijsko konsolidovanje kluba, na unapređenje sportske fudbalske infrastrukture, a poseban akcenat smo stavili na formiranje svih mlađih selekcija i kvalitetan rad sa njima. Zacrtali smo četvorogodišnji plan reviatlizacije i uspjeli da ga sprovedemo - sačuvali smo tadašnji  rang takmičenja, preregistrovali klub i uskladili akta sa novim Zakonom o sportu, finansijski konsolidovali klub, kadrovski ga osnažili u smislu stručnog rada, formirali smo stabilnu ekipu sastavljenu većinski od djece i momaka iz Bijelog Polja, uradili idejno rješenje rekonstrukcije zapadne tribine na gradskom stadionu i dogovorili zajedničku izgradnju između opštine Bijelo Polje i FSCG, Takođe, realizovali projekat ugradnje reflektora na gradskom stadionu vrijednosti 650 000 eura, FSCG , za potrebe FK Jedinstvo, kupio je zemljište u Bijelom Polju za izgradnju trening centra i fudbalskog kampa na sjeveru Crne Gore, čime smo uspjeli da realizujemo i riješimo najveći problem fudbala u Bijelom Polju . Formirali smo I sve mlađe kategorije, omladince, kadete, pionire, petliće, apo  prvi put nakon 30 i više godina pokrenuli školu fudbala sa preko 120 polaznika”, istakao je predsjednik FK Jedinstvo.

U godini jubileja, kako je istakao Bećirović, izborili su plasman u 1.CFL.

“Klub se trenuto takmiči u 1.CFL, nalazi se na šestom mjestu na tabeli, sa vrlo realnim šansama za opstanak u elitnom rangu takmičenja i to po prvi put u istoriji kluba. Postavili smo i plastične stolice na manjoj istočnoj tribini, rampe za kvalitetno snimanje i prenošenje utakmica, na zapadnoj tribini gradskog stadiona, a potpisali smo I ugovor o generalnom sponzorstvu sa kompanijom FRANCA iz Bijelog Polja, vrijedan preko 100 000 eura.Opština Bijelo Polje i JU Centar za sport i rekreaciju sve vrijeme  su bili najveća  pomoć i podrška klubu. Međutim, ta su sredstva često bila nedovoljna kako bi klub finkcionisao u punom kapacitetu, zato je pomoć sponzora, komapnija i prijatelja kluba bila jako neophodna, na čemu smo svima zahvalni, kao i Fudbalskom savezu Crne Gore, na ogromnoj podršci”, istakao je Bećirović.

Zahvalio je i vjernim navijačima Ultrasima, kao i svim sugrađanima, te poručio da je Jedinstvu mjesto u vrhu naše fudbalske elite.

“Zaslužje to naša bogata tradicija, naš grad, ali i ovi momci koji se časno i pošteno bore za boje svog kluba”, zaključio je Bećirović.

Veliki jubilej Upravi, igračima, kao i svim ljubiteljima fudbala, čestitao je i predsjednik Opštine, Petar Smolović.

“Od kada je Komo Jurišević daleke 1922. donio tu magičnu loptu na zelenu livadu pored Lima, prošao je čitav vijek. Stotinu generacija fudbalera treniralo je, igralo i radovalo se magičnoj lopti, a sa njima i njihove porodice, drušvo i sugrađani..I za mnogo veće klubove i sredine, tradicija od 100 godina je za veliko poštovanje”, kazao je Smolović.

On je istakao da danas, na istom mjestu, sa mnogo modernijom opremom i boljim, ali ne savršenim uslovima, iste snove sanjaju mlade generacije fudbalera, ali i svi mi sa njima.

“Upravo na tu stogodišnjicu vratili smo se u Prvu crnogorsku ligu, gdje tradicijom i umijećem i pripadamo. U dogledno vrijeme nadamo se evropskim nastupima našeg Jedinstva. Zato, neka Jedinstvo traje i pobjeđuje još ne 100, nego 1000 godina, kao što traje milenijum i naša država Crna Gora”, poručio je predsjednik Smolović.

On je zahvalio i mladoj i preduzetnoj Upravi, ojacanoj doajenima fudbala, ali i svakom pojedincu u ovih 100 godina za doprinos razvoju kluba, a posebno Ultrasima,  koji su ove godine obnovili navijačku grupu i dali nesebičan doprinos pobjedama kluba.

“Ali nadasve hvala sugrađanima koji punog srca i neskrivene emocije žive za dan kada Jedinsvtvo igra. Toga dana svi smo jedno. Nema politika, ni nacija, nebitna su imena. Svi smo mi, kako i samo ime kluba kaže -  Jedinstveni u Jedinstvu”, naglasio je Smolović.

Svečanoj akademiji, povodom 100 godina kluba Jedinstvo, prisustvovao je i predsjednik Fudbalskog saveza Crne Gore, Dejan Savićević, koji je istakao da je ovaj klub sinonim ne samom za sport u Bijelom Polju, već na cijelom sjeveru Crne Gore.

On je kazao da su dugu i bogatu istoriju Jedinstva pisale generacije igrača, trenera, sportskih entuzijazista I navijača, koji su nesebično ugrađivali dio sebe u klub koji im je u srcu.

“Čitav jedan vijek, ispunjen velikim radom, borbom i emocijama prema fudbalu, rezultirao je stvaranjem kluba koji služi na čast svim građanima Bijelog Polja. Stogodišnja istorija kluba obilježena je uspjesima, velikim pobjedama i sjajnim igračima, koji su sa ponosom branili boje Jedinstva. Ta bogata istorija obavezuje sve structure kluba da u narednom periodu još posvećenije rade na razvoju fudbala i kluba, kako bi Bijelo Polje u godinama koje dolaze imalo stabilnog prvoligaša. Ja iskreno vjerujem da će Jedinstvo u Budućnosti biti još uspjšenije nego što je bilo tokom prvih 100 godina postojanja, da će ovaj klub iznjedriti I nove reprezentativce, sjajne igrače, a Fudbalski savez Crne Gore pružaće im nesebičnu podršku”, poručio je Savićević.

Svečanu akadamiju svojim nastupom upotpunio je i bjelopoljski Gradski hor i profesor muzike Nenad Goljevića, koji su izveli najnoviju klupsku pjesmu, a premijerno je prikazan i film “100 godina ljubavi”, čiji su autori veliki zaljubljenici u sport, Boban Obradović i Slobodan Šebek.

 

Autorka: Sanja Dulović

Foto: Vladimir Jelić

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE