Stručnjaci dokazali da vas gledanje Kardašijana čini lošom osobom

Nova studija Londonske škole ekonomije i političkih nauka (LSE) pokazala je da ako gledate rijalitije poput “U korak sa Kardašijanima” možete postati manje saosjećajni prema siromašnima i njihovim nedaćama.

Istraživači su otkrili da je 60 sekundi izloženosti medijima čiji sadržaj “glamurizuje slavu, luksuz i bogatstvo” – sasvim dovoljno da se pojača protivljenje politici socijalnih davanja.

Glavni istraživač Rodolfo Liva rekao je da je to dijelom zato što su ljudi po prirodi materijalisti i da emisije poput Kardašijana, vjerovatno, samo izvlače na površinu našu sebičnu stranu.

Ukoliko je naglašeno da nas materijalno čini srećnim, to može da nas učini sebičnijim i anti-socijalnim, samim tim bezosjećajnim prema ljudima koji su siromašni – kaže Liva i dodaje da “ova studija može da doprinese objašnjenju zašto je podrška javnosti u Velikoj Britaniji kada je riječ o socijalnim davanjima nezaposlenima i siromašnima u padu”.

Istraživanje je vršeno na dvije grupe od 487 Britanca, starih od 18 do 49 godina. Obje grupe su mislile da učestvuju u eksperimentu koji testira pamćenje i pažnju.

Jednoj grupi su pokazivane reklame za luksuznu robu, tabloidne fotografije javnih ličnosti i naslovi koji prate priče bogatih, drugoj grupi su prikazivani znatno neutralniji sadržaj poput scena iz priroode, oglasi londonskog metroa i priče o dinosaurusima. Grupama su postavljanja pitanja kojima su mjereni njihovi stavovi prema bogatstvu i uspjehu, siromašnima i benefitima koje daje država.

Grupa kojoj je prikazivan glamurozan sadržaj bila je sklonija protivljenju politici socijalnih davanja.

Učesnike u eksperimentu su takođe pitali o njihovim TV navikama – da li gledaju programe koji prikazuju glamurozan način života – poput “U korak sa Kardašijanima” i “Made in Chelsea”, rijaliti seriji koja prati grupu mladih bogataša iz Londona. Da li gledaju šouove koji potenciraju luksuznu robu i promovišu borbu za novac i slavu – kao što su britanska verzija “Šegrta” i “X faktora”.

Takođe su upitani da li redovno čitaju tabloide ili magazine o poznatima kao što su Vog i Eskvajer.

Prvi eksperiment pokazao je da će oni koji su redovno izloženi takvom sadržaju imati izražen “materijalistički i antisocijalni stav” u odnosu na one koji su manje izloženi.

Liva je za Hafington post rekao da ga rezultati istraživanja nisu iznenadili, s obzirom na to da je prethodna studija pokazala da čak i kratko izlaganje fotografijama novca i riječima poput “kupi” i “skupo” može da izazove antisocijalni odgovor i “zaključa” empatiju kod ljudi.

Izvor:Cdm