Učeniku osmog razreda Osnovne škole "Sveti Sava" u Bosanskom Brodu, 13-godišnjem Dejanu Lukiću, Američka svemirska agencija (NASA) prihvatila je projekt nano satelita.
Riječ je o nanosatelitu koji pruža internet i mobilnu konekciju sa visine od 500 kilometara, a Dejanova ideja je bila najbolja u konkurenciji više od 700 iz cijelog svijeta.
NASA je platila licencu, ali ne i izradu samog satelita.
Pošto porodica Lukić nema novca za ovaj poduhvat, projekat će zajedničkim snagama finansirati Kabinet predsjednice RS i Vlada.
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović ranije danas je u svom kabinetu organizovala prijem za Dejana Lukića.
Naglasila je da njegov primer najbolje svjedoči o tome da se upornošću i predanim radom mogu ostvariti najviši ciljevi.
Dejan ima rok da do maja naredne godine izgradi satelit koji će NASA lansirati u Zemljinu orbitu.
"Riječ je o satelitu za komunikaciju, odnosno satelitu za internet i mobilni prenos podataka pravljen po CAT sistemu. Satelit može da pruži brzine konekcije 230-600GB/s (prema najnovijim kalkulacijama). Ideju za ovakav satelit imam još od 2016. godine, ali tada nijesam znao da postoji NASA Launch initiative program, tek ove godine sam saznao da NASA mladima pruža lansiranja njihovih nano satelita", priča za Klix.ba svoju priču Lukić.
Nakon tog saznanja Dejan je našao NASA-in konkurs i prijavio se, a to nikome nije rekao. Među 705 učesnika iz cijelog svijeta prihvaćena je njegova ideja i tako je postao najmlađi učesnik kojem je odobren projekt nano satelita.
"Trenutno radim na softveru za satelit. Projekt se mora završiti do maja 2020. godine, a njegovo lansiranje će biti najvjerovatnije 25. maja 2020. Naziv satelita je 'OberonSAT A1'. Dao sam mu naziv po jednom Uranovom mjesecu", rekao je Dejan.
Cijena izrade satelita koštaće oko 20.000 konvertabilnih maraka, a NASA plaća samo dozvole za kontrolu satelita i lansiranje.
Koliko je ovaj projekt značajan za društvo u cjelini govori i podatak da se Lukiću za saradnju obratio i njemački Telekom.
"Nedavno mi se javila njemačka kompanija Deutsche Telekom. Žele da unajme web prostor kada bude lansiran. Takođe žele da ga koriste za svoj internet kako bi mogli svojim korisnicima pružiti veće brzine", objasnio je.
Osim što je patentirao satelit za svemir, Lukić je patentirao i hibridnu raketu.
"Patentirao sam raketni hibridni motor, motor koji koristi solidno (odnosno čvrsto) i tečno gorivo kako bi pružio potisak od 54kN (oko 5,5 tona). Nije štetan po okolinu jer 90 odsto sagorijevanja je vodena para", objašnjava Dejan.
Budući da su ga mediji ovih dana prozvali genijem i čudom od djeteta, Lukić kaže kako mu je taj nadimak malo čudan, jer sebe ne smatra genijem.
Ljubav prema nauci, kako nam je kazao, naslijedio je od djeda koji je inženjer elektrotehnike i njegove majke.
U budućnosti se Lukić planira baviti astronomijom i elektrotehnikom, no najprije planira da upiše i završi aeronautičku srednju školu, zanimanje pilot s elektrotehnikom.
Izvor:RTCG