Sjemenke ove biljke sadrže visoku količinu esencijalnih masnih kisjelina neophodnih za zdravlje srca i kardiovaskularnog sistema, ali i nervnog sistema i uopšteno odbrambenog sistema organizma.
Stručnjaci preporučuju jednu kašiku lanenih sjemenki dnevno. Možete ih dodati u vašu zobenu kašu, salatu, čorbu, vodu, smutije…
Evo zašto bi trebalo da ih jedete:
Dobre su za mozak
Bogate su omega-3 masnim kisjelinama, što je vrlo važno za vegane ili pojedince koji ne jedu plodove mora. Pospješuju razvoj neurona i regulišu funkcionisanje mozga. Za cjelokupno poboljšanje zdravlja mozga dovoljne su jedna do dvije supene kašike lanenih sjemenki dnevno.
Za bolju probavu
Lanene sjemenke su fantastičan izvor dijetalnih vlakana, što znači da će vam probava bolje raditi, bolje će se ispirati toksini i suvišne masti iz tijela. Takođe mogu da riješe mnoge probavne tegobe poput zatvora i neredovne stolice.
Održaće vas sitim
Ove sjemenke su dobar izvor proteina i pomoći će vam da ostanete siti. Duži osjećaj sitosti znači manji unos kalorija, što može da podstakne mršavljenje.
Štite srce i smanjuju holesterol
Studija iz časopisa „Hypertension“ otkrila je da je linolna kiselina – glavna komponenta lanenih sjemenki povezana s nižim sistoličkim krvnim pritiskom kao i smanjenim rizikom od hipertenzije.
Pomažu kod mršavljenja
Zahvaljujući sadržaju vlakana pomažu u održavanju nivoa šećera u krvi, suzbijaju glad i pomažu kod gubitka kilograma.
Štite od raka
Nekoliko istraživanja sugeriše da je lan izuzetno koristan u borbi protiv raka dojke, prostate, jajnika i debelog crijeva. Lan sadrži lignane, za koje se smatra da imaju svojstvo prevencije karcinoma. Oni mogu da pomognu u zaštiti od raka i to zato što blokiraju enzime koji su uključeni u metabolizam hormona i ometaju rast i širenje tumornih ćelija.
Izvor: Živim.hr