Zašto zimi brže starimo

Zimi koža brže stari, evo šta kažu dermatolozi, zašto se to dešava.

Možda ste primetili da vam je lice tokom zime suvo, bledo, da se peruta… Evo kako hladnoća utiče na starenje kože.

Vazduh je suvlji

Zimi je vazduh hladan i uglavnom suv, što ne utiče na kožu baš najbolje. "Suv vazduh i 'neprijateljski' uslovi koji tokom zime vladaju narušavaju prirodnu ravnotežu kože, izazivajući crvenilo i pojačanu osetljivost", kaže dermatolog dr Ted Lain. "Pojačana osetljivost doprinosi pojavi stanja poput rozacee, koja se kod ljudi koji su joj skloni uglavnom u burnijem obliku javlja tokom zime, a tokom vremena, vodi i ubrzanom starenju."

Pod većim smo stresom

"Nažalost, sezona praznika i sva očekivanja koja sebi postavljamo tokom ovih nedelja podižu nivo stresa kojem smo ionako izloženi", kaže dr Lain. "Porast nivoa kortizola, hormona stresa, utiče i na kožu, izazivajući pogoršanje tonusa i teksture, čime doprinosi prevremenom starenju. Zbog toga bi trebalo da se postarate da nađete vremena za opuštanje, da odgledate neki film, ostanete kod kuće i dan posvetite nezi tela kao da ste u spa centru."

Ne nanosite redovno kremu za zaštitu od sunca

Proizvodi sa zaštitnim faktorom potrebni su vam tokom cele godine, čak i tokom zime, kad je oblačno ili pada sneg. "Iako tokom zimskih meseci opada intenzitet UVB zračenja, UVA zraci snažni su koliko i leti, a upravo su oni 'krivi' za većinu oštećenja na DNK, koja izazivaju ubrzano starenje, a u nekim slučajevima i rak kože", upozorava dr Lain. Zbog toga je važno da tokom cele godine nanosite kremu sa zaštitnim faktorom koja odgovara vašem tipu kože.

Koristite iste proizvode za negu kože koje ste koristili tokom leta

Tokom zime vazduh je suvlji a vremenski uslovi "suroviji", tako da su vam potrebni drugačiji proizvodi za negu. Birajte one sa ceramidima i hijaluronskom kiselinom koji će koži pomoći da sačuva vlažnost.

Tuširate se pretoplom vodom

Tokom zime, kad se smrznemo posle šetnje na primer, vreo tuš prija… Ali, pretopla voda će vam dodatno isušiti kožu. "Vrela voda spira prirodne masnoće sa kože, tako da ona ostaje suva i osetljiva, naročito zimi", kaže dr Dendi Engelman, dermatolog iz Njujorka. "Zato je boje da se tuširate mlakom vodom, a onda odmah nanesete i neku hidratantnu kremu ili mleko za telo."

Koristite proizvode za čišćenje lica koji su suviše jaki

"Suva koža ne štiti nervne završetke tako dobro, tako da koža postaje osetljiva i sklona iritacijama, a jaka sredstva za čišćenje lica i skidanje šminke mogu samo pogoršati situaciju", objašnjava dr Engelman. Zimi je bolje da koristite proizvode na bazi ulja koji će očistiti lice, ne isušujući kožu.

Jedete više nezdrave hrane

Znate kako se kaže, "ono ste što jedete". Iako nas zimi mami kalorična, jača hrana, za lep ten nam je i zimi potrebno - sveže voće i povrće.

 

Nema dovoljno sunca

"Zimi nam opada nivo vitamina D i vitamina K, što za posledicu ima izraženije podočnjake, bleđu kožu…", kaže dermatolog dr Patriša Veksler. Ali, pošto nemate mnogo izbora dok proleće ne donese sunce, mrvica bronzera i rumenilo u nekoj toploj nijansi malo će "popraviti" situaciju.

Manje se krećete

Prirodno je da ste zimi manje aktivni, ali važno je da vežbate bar nekoliko puta nedeljno. Ako budete fizički aktivni, bićete bolje raspoloženi, nećete se ugojiti tokom zime i bićete manje skloni virusima koji haraju.

Preterujete sa zagrevanjem prostorija

Ako boravite u pretoplim prostorijama, i na to dodate suv vazduh, eto problema u vidu kože sklone iritacijama i kose kojoj ne možete ništa, što sve zajedno čini da delujete starije.

Suviše često radite piling

Zimi bi trebalo da proredite piling na jednom u sedam ili deset dana. Osim toga, umivajte se samo ujutru i uveče, ukoliko se niste baš preznojili ili nešto slično. Sve preko toga dodatno će isušiti kožu.

Ne koristite kremu za ruke

Zimi morate prati ruke svaki čas, između ostalog i zato što je to jedan od najboljih načina da se zaštitite od gripa, ali važno je da svaki put posle pranja ruke namažete kremom.

Izvor: Mondo.me