Ovo su tajne dobrog govora: Usporite i ne dužite

Ako se spremate da održite govor na nekom skupu, najvažnije pravilo kog treba da se pridržavate je da ne dužite. Dugački govori su zaista dosadniji od kraćih, ustanovili su britanski istraživači na osnovu analize 50 govora.

Dobar govor traje 11 minuta i 42 sekunde, a dosadan u prosjeku 13 minuta 12 sekundi. Razlika je minut i po.

Možda djeluje malo, ali kako upozoravaju naučnici, za svakih 70 sekundi više, šanse da će govor biti dosadan su udvostručene. A ovo su neki od savjeta za dobar govor.

Lična priča

Stručnjaci savjetuju da izbjegavate ponavljanja i klišee i “gađajte” pravo u metu. Ne treba da se toliko bavite time da li je to o čemu govorite novost, ako ćemo iskreno, sve je već manje-više rečeno i malo ko od nas će izmisliti toplu vodu. Ali bitno je kako nešto kažete. Efekat novine možete postići ličnom pričom, iskustvom, zato nemojte citirati druge, već kažite svojim riječima.

Usporite

Greška koju mnoge novajlije prave je prebrz tempo. U želji da kažu što više za ograničeno vrijeme, izbombardovaće publiku informacijama. Činjenica je da niko, pa ni najskoncentrisanija osoba, ne može da “svari” ogroman broj informacija. Zato treba izabrati ono što je važno i na to se fokusirati. Koristite tišinu, ne samo riječi, jer pauze su veoma važne.

Vježbajte

Mnogi “prelaze” svoj govor u glavi iznova i iznova i sve zvuči savršeno, a kad dođe trenutak da zablistaju, desi se upravo suprotno. Govor je vrsta javnog nastupa, ne mentalnog, zato se mora vježbati naglas, ispred ogledala ili kamere. Važni su pokreti, gestovi, mimika i uopšte neverbalna komunikacija. Ne gubite samopouzdanje, možda jednom nije uspjelo, zato vježbajte, biće bolje.

Izvor:CdM