Ako volite često nešto da grickate imamo prijedlog za vas. Samo zamijenite loše grickalice zdravima, na primjer orašastim plodovima, koji osim što su ukusni, zdravi su za vaš mozak i cio organizam.
Možete se podmiriti mješavinom orašastih plodova, npr. bademima, orasima, lješnicima, pistaćima, indijskim orasima, ili možete izabrati samo jednu vrstu.
Što god izabrali, počastićete svoj organizam zdravim i ukusnim obrokom.
Ako želite namirnicu koja štiti srce, reguliše težinu, jača imuni sistem i čini kožu sjajnom i lijepom, izaberite pistaće!
Savršena grickalica za zdravlje i ljepotu
Pistaći su izuzetno hranjivi i zdravi. Sadrže vitamine A, B6, C i E koji su važni za rad srca, jačanje imunog sistema, zaštitu od štetnih zračenja, prevenciju raka i očuvanje nervnog sistema.
Osim spomenutim vitaminima, pistaći obiluju i vlaknima, koja su potrebna za zdravlje probavng trakta. Pistaći su dobar izvor magnezijuma, gvožđa, kalcijuma, fosfora, cinka, natrijuma, mangana, kalijuma i bakra.
Ako imate manjak gvožđa u organizmu ili vas muče grčevi u mišićima, pistaći će vam pomoći da olakšate ove tegobe. Pistaći doprinose bržem metabolizmu i regulaciji tjelesne težine. Zahvaljujući udjelu vlakana, bjelančevina i masti pistaći brzo stvaraju osjećaj sitosti.
No, bitno je napomenuti da iako pistaći imaju manje kalorija od drugih orašastih plodova, s njima svakako treba biti umjeren. Najbolje je kupiti neoljuštene pistaće. Budući da će vam više vremena trebati da ih očistite od ljuski, veća je vjerovatnoća da nećete pretjerati s njihovom količinom.
Ljekovita svojstva pistaća
Dobrobiti pistaća davno su prepoznate, a spadaju među najstarije orašaste plodove na našoj planeti. Stari rimski vladari smatrali su ih pravom poslasticom. Njihova konzumacija se danas preporučuje ne samo zbog dobrog ukusa nego i zbog brojnih dobrobiti za ljudski organizam.
Zahvaljujući bogatom nutritivnom sastavu konzumacijom pistaća brinete se o svom zdravlju iznutra i spolja.
Dobrobiti pistaća:
– pomažu kod anemije
– doprinose regulaciji tjelesne težine
– čuvaju zdravlje očiju
– snižavaju loši (LDL) holesterol
– smanjuju rizik od srčanih bolesti
– sprečavaju razvoj dijabetesa
– jačaju imuni sistem
– štite od raka kože
– regulišu probavu
– štite kožu od štetnih uticaja
– čuvaju zdravlje nervnog sistema
Recepti:
Pistaće možete konzumirati kao grickalice ili ih dodati u jogurt, supe, salate i druga slana i slatka jela. Na taj način možete da ih uključite u svaki obrok po želji.
Jogurt s pistaćima
Izbjegavajte kupovne voćne jogurte s dodacima jer oni sadrže razne aditive, pojačivače ukusa i šećere. Ukusan jogurt možete napraviti i sami dodajući birane i zdrave sastojke poput pistaća i lanenih i čia sjemenki.
Sastojci: jogurt (250 ml); pistaći (2 kašike); čia sjemenke (1 kašika); sjemenke lana (1 kašika); začini (po želji).
U jogurt dodajte sve sastojke, promiješajte i ostavite da odstoji dvadesetak minuta. Nemojte ostaviti predugo da čia sjemenke ne bi previše nabubrile.
Ovim doručkom ćete pokrenuti svoju probavu i napuniti organizam potrebnom energijom i hranjivim sastojcima.
Salata sa pisatćima
Ova salata se može jesti tokom cijele godine, samo će izbor svježeg povrća zavisiti od sezone.
Sastojci: brokoli; kinoa (50 g); šargarepa; leblebija; peršun; limun; maslinovo ulje (1 kašika); pistaći.
Brokoli nasijecite na komade i skuvajte. Kinou operite i kuvajte 20-ak minuta. Posebno skuvajte leblebiju. Sve kuvane sastojke stavite u veliku činiju za salatu. Šargarepu i peršun dobro operite. Šargarepu možete narendati ili nasjeći na kolutiće, a peršun usitnite. Za dresing, pomiješajte peršun s limunovim sokom i kašičicom maslinova ulja. Potom dodajte prstohvat himalajske soli i bibera. Možete dodati i druge začine po želji.
U činiju s brokolijem, kinoom i leblebijom dodajte šargarepu i dresing, dobro promiješajte i pospite sjeckanim pistaćima. Ukusna i zdrava salata je gotova.
Izvor:CdM