Pet načina da zobena kaša postane tvoj omiljeni obrok dana

Zobena kaša je klasik među zdravim doručcima, a s pravim dodacima može postati pravo malo kulinarsko otkriće – u nastavku donosimo pet odličnih recepata.

Zobena kaša nije samo običan doručak; ona je prava energetska bomba koja te može držati sitom i punom elana cijelo jutro. Osim što je nevjerojatno zdrava, zobena kaša je i izuzetno svestrana. Možete je prilagoditi svojim željama, sezonskim namirnicama i onome što trenutno imate u frižideru. Ako tei u potrazi za inspiracijom ili želite obogatiti svoj jutarnji meni, nastavi čitati jer ti donosimo pet recepata koji će te oduševiti svojom jednostavnošću i bogatstvom okusa.

 Zašto je zobena kaša idealan izbor?

Prije nego što zaronimo u recepte, važno je istaknuti zašto je zobena kaša toliko cijenjena. Obične, valjane zobene pahuljice (old-fashioned oats) su cjelovite žitarice bogate vlaknima, posebno beta-glukanom. Ovo topivo vlakno poznato je po svojim brojnim zdravstvenim prednostima: pomaže u snižavanju razine lošeg (LDL) i ukupnog holesterola, potiče rast dobrih bakterija u probavnom sastavu te doprinosi stabilizaciji razine šećera u krvi. Upravo zbog beta-glukana osjećate se sito dugo nakon što pojedete zdjelicu zobene kaše. Osim toga, zob je dobar izvor vitamina, minerala i antioksidansa, uključujući magnezij, fosfor i vitamin B1.

Postoji nekoliko vrsta zobenih pahuljica, a najčešće su:

Čelično rezana zob (Steel-cut oats): Cjelovita zrna zobi grubo narezana. Zadržavaju oblik tiokom kuhanja, daju žvakaću teksturu, ali se kuhvaju duže, oko 30 minuta.

Valjane zobene pahuljice (Rolled oats / Old-fashioned oats): Zrna zobi parena pa spljoštena valjcima. Kuhaju se brže (5-10 minuta) i daju kremastu, zasitnu teksturu. Idealne su za većinu recepata.

Brzo kuvajuće zobene pahuljice (Quick-cooking oats): Najviše procesuirane, prethodno kuvane, sušene i tanje valjane. Gotove su za minutu, ali često rezultiraju kašastijom teksturom.

Ako paziš na unos glutena, važno je birati certificirane bezglutenske zobene pahuljice, jer zob prirodno ne sadrži gluten, ali se često kontaminira tokom obrade u pogonima gdje se prerađuju i druge žitarice.

Mali trikovi za savršenu zobenu kašu

Da bi vaša zobena kaša svaki put bila ukusna, pahuljasta i nikada dosadna, isprobaj nekoliko jednostavnih savjeta:

Tostirajte pahuljice: Jedan od najboljih trikova za bogatiji, orašastiji ukus je kratko tostiranje zobenih pahuljica na suvoj tavi ili s malo maslaca ili kokosovog ulja prije dodavanja tećnost. Dovoljno je nekoliko minuta, dok ne zamirišu.

Pravi omjer tečnosti: Osnovni omjer za kremastu kašu je 1 dio zobenih pahuljica na 2 dijela tečnost (npr. 1/2 šalice zobi na 1 šalicu vode ili mlijeka). Ako volite rjeđu kašu, dodaj malo više tečnosti.

Ne zaboravite sol: Prstohvat soli čini čuda! Sol pojačava sve ostale okuse i sprječava da kaša bude bljutava.

Tečnost po izboru: Možete koristiti vodu, obično mlijeko ili biljne napitke poput bademovog, zobenog ili kokosovog mlijeka. Kombinacija pola vode i pola mlijeka često daje savršenu kremoznost.

Strpljenje nakon kuvanja: Nakon što je kaša kuvana, poklopi je i pusti da odstoji nekoliko minuta. Pahuljice će dodatno upiti tečnosti i postići savršenu teksturu.

Sada kada znate osnove, vrijeme je za konkretne ideje. Evo pet recepata koji će te inspirirati:

 Klasična zobena kaša s voćem i orašastim plodovima

Sastojci:

1/2 šoljica zobenih pahuljica (valjanih)

1 šoljica mlijeka (kravljeg, bademovog, zobenog) ili vode

Prstohvat soli

1kašika  meda ili javorovog sirupa (po želji)

Svježe voće po izboru (npr. banane, bobičasto voće, jabuke)

Šaka orašastih plodova (npr. bademi, orasi, lješnjaci)

kašika sjemenki (npr. chia, lan, suncokret)

Priprema: U lončiću pomiješate zobene pahuljice, mlijeko (ili vodu) i prstohvat soli. Kuvaj na srednje jakoj vatri, povremeno miješajući, dok zobene pahuljice ne omekšaju i kaša se ne zgusne, otprilike 5-7 minuta. Ako želite slađu kašu, umiješaj med ili javorov sirup. Prebacite kuvanu zobenu kašu u zdjelicu i bogato ukrasi svježim voćem, nasjeckanim orašastim plodovima i sjemenkama po želji za dodatnu hrskavost i nutritivnu vrijednost.

 

Izvor: Kolektiv

Tekst objavila: Jasminka Mulić