Nova studija pokazala kako kafa utiče na zdravlje crijeva

Istraživači u Italiji pronašli su najjaču vezu između pojedinačne hrane ili pića i određene bakterije, ikada identifikovane.

Nije da bi ionako bilo šta moglo stati između vas i vaše ljubavi prema kafi, ali ako ste ikada primijetili da vaša jutarnja šoljica izgleda da pokreće stvari u areni zdravlja crijeva, istraživači biologije u Italiji i s Harvarda udružili su se kako bi otkrili da konzumiranje kafe zaista je jedno od najprijateljskijih ponašanja za vaš probavni sistem.

Naučnici s italijanskog Univerziteta u Trentu udružili su se sa istraživačima javnog zdravlja na Harvardu i nekoliko drugih globalnih univerziteta kako bi dublje istražili ranije otkriće do kojih su došli da, kako navode u sažetku studije od 18. novembra 2024. godine, kafa ima najveću korelaciju sa komponentama mikrobioma.

Zaista, ova nova studija je učvrstila njihovo uvjerenje i pokazala značajan prinos "dobrih" bakterija za trbuh. Konkretno, pronašli su jedan mikrob koji voli kafu pod nazivom Lawsonibacter, za koji kažu da je u prosjeku bio do osam puta zastupljeniji kod onih koji piju kafu, u poređenju sa onima koji ne piju.

Lawsonibacter boravi u crijevima gotovo svih odraslih osoba u regijama gdje se pije kafa, ali eksplodira u svojoj količini kod onih koji piju kafu. Ovo je najjača veza između pojedinačne hrane ili pića i specifične bakterije, ikada identifikovane.

Oni takođe objašnjavaju kako Lawsonibacter djeluje u crijevima kako bi pokazao ovaj efekat. Kafa se pravi od fermentisanih zrna kafe i sadrži stotine jedinjenja, uključujući više antioksidansa, koji potiču crijevni mikrobiom. Ovi antioksidansi takođe mogu podržati zdravlje srca i metaboličko zdravlje, što dovodi do prevencije dijabetesa i drugih fizioloških prednosti.

Još jedna iznenađujuća stvar koju istraživački tim ističe je da kafa sadrži ono što oni nazivaju pristojnu količinu vlakana, koja daje oko 1,5 grama po šoljici.

 

Izvor: Kolektiv

Foto: Ilustracija/Pixabay

Tekst objavila: Jasminka Mulić