I dok će većina uzeti biljke kako bi osvježila svoj dom i podarila mu iscjeljujući dašak prirode, rijetki znaju da postoje vrste koje imaju još jedno gotovo čarobno svojstvo - uklanjanja prašine.
Biljke s ovim svojstvom tako će u kući biti znatno više od dekoracije jer otpuštaju kiseonik u vazduh koji apsorbuje alergene kao što su prašina, pelud i plijesan.
Fikus gumijevac
Ova vrsta vrlo je učinkovita u uklanjanju nepoželjnih supstanci iz vazduha jer su njeni veliki i voštani listovi savršeni za hvatanje čestica prašine.
"Biće još efikasniji u privlačenju prašine ako ga jednom dnevnom blago pošpricate vodom" rekla je cvjećarka Fiona Dženkins.
Uz to, fikus gumijevac povećava nivo vlage u vazduhu, što takođe doprinosi smanjenju prašine.
Zamijokulkas
Poznat i pod nazivom ZZ biljka, jedan je od omiljenijih odabira u domaćinstvima jer se vrlo lako održava te na sebe privlači zagađivače iz vazduha.
"Odlično uklanja i sakuplja prašinu i čestice iz vazduha" istakla je Dženkins te napomenula kako mali i voštani listovi takođe uživaju u blagom prskanju vodom svakog dana.
Spatifilum
Spatifilum je jedna od biljaka koja je dostupna u gotovo svakom većem marketu, a to nimalo ne čudi kada se uzme u obzir njen privlačan izgled i činjenica da apsorbuje čak i spore plijesni te štetne pare acetona, prenosi "Tportal".
Važno ih je držati u velikim posudama, redovno zalijevati te izbjegavati izlaganje direktnoj sunčevoj svjetlosti koja je za njihove nježne bijele cvjetove kobna.
Bršljan
Većina bršljana uspješno će smanjiti količinu prašine u domu, ali Engleski bršljan pokazao se kao najučinkovitiji jer može ukloniti i oktan, benzen, trikloretilen i toluen.
Kako biste poboljšali kvalitet vazduha, postavite ih u nekoliko visećih tegli i time pružite svom enterijeru dobitnu kombinaciju elemenata prirode, prozračnosti i efektne dekoracije.
Biljka pauk
Ova vrsta može očistiti čak 95 odsto toksina iz vazduha, što je svrstava na sam vrh liste sobnih biljaka koje pomažu u čišćenju vazduha te smanjuje pojavu vlage.
"Oni su najučinkovitiji u uklanjanju formaldehida, toluena, ugljičnog monoksida i ksilena iz vazduha. Biljke pauk takođe su učinkovite u apsorpciji dušikovog dioksida" istakla je stručnjakinja.
Zbog jednostavnog održavanja idealna je za početnike, a sve što joj treba jest obilje indirektnog svjetla.
Izvor i foto: Nezavisne novine
Tekst objavila: Ljilja Brajković