Hronični stres i dugoročna uznemirenost štetni su za memoriju i pamćenje, potvrdili su američki naučnici.
Kada smo pod velikim stresom duži vremenski period, to može da dovede čak i do upalnih procesa u mozgu, gubitka pamćenja, a povezuje se i sa Alchajmerovom bolešću.
Naučnici su zaključili da su problemi sa pamćenjem nakon stresne situacije direktno povezani sa upalom i sistemom imuniteta, a ne oštećenjem mozga.
“U periodima krize, nadbubrežne žlijezde luče adrenalin i kortizol. Hormon stresa preusmjerava šećer u krvi ka mišićima, pa se tako smanjuje količina glukoze koja dospijeva u hipokampus – dio mozga zadužen za memoriju. Vremenom, stres smanjuje hipokampus, što je simptom koji se dovodi u vezu i sa Alchajmerovom bolešću”, kaže naučnica Kim Ajrin.
Hronični, psihosocijalni stres najčešće doživljavaju vojnici, žrtve maltretiranja i zlostavljanja i ljudi imaju pretpostavljene na radnom mjestu koji ih na neki način muče, tvrde naučnici.
Istraživanje je sprovedeno na Univerzitetu Ajova uz eksperiment na životinjama, dok naučnici tvrde da se dobijeni rezultati mogu primijeniti i na ljude, jer stres uzrokuje jednake hemijske reakcije u tijelu i jednih i drugih.
“Nesumnjivo je utvrđeno kako je povišena prisutnost hormona stresa kod životinja bila povezana s manjim brojem veza između ćelija prefrontalnog korteksa, dijela mozgu ključnog za kratkoročno pamćenje. Potvrđeno je i kako su ovakve promene bile povezane sa slabijim rezultatima na testiranjima kratkoročnog pamćenja”, kaže Ajrin.
Izvor:CdM