Mladim biljkama, pogotovo saksijskim, treba malo pomoći da dosegnu svoj puni potencijal.
Uz ove kućne preparate omogućite im da godinama rastu i cvjetaju u vašem domu.
Soda bikarbona
Soba bikarbona preventivno štiti lišće biljaka, ali i nakon što je biljka zaražena.
Pomiješajte kašiku sode bikarbone sa četiri litra vode i dodajte pola kašičice tečnog sapuna. Bocom s raspršivačem poprskajte po listovima i suzbićete gljivice i ostale parazite.
Osim što nećete morati da trošite novac na skupe pesticide, uništićete štetočine bez da uništavate i tlo. Takođe, djeca i ljubimci neće biti u opasnosti. Ali neke biljke su osjetljivije, pa rastvor prvo isprobajte na dijelu lista.
Kora od banane
Zbog aminokisjelina koje podstiču rast, čišćenje korom od banane je biljkama svojevrsni kozmetički tretman s hranjivom kremom.
Destilovana voda
Čišćenje listova od prašine iziskuje posebnu pažnju jer različiti tipovi biljaka različito reaguju na određene metode. Nećete pogriješiti ako što češće poprskate biljke raspršivačem, idealno kišnicom ili destilovanom vodom. Hemikalije iz vodovoda uglavnom nisu dobre za biljke, pogotovo za mlade.
Za biljke s mekanim listovima (bršljen, filadendron i geranije) poprskajte vodu po lišću triput nedjeljno, obavezno i s donje strane listova.
Čaj ili kafa
Biljke se hrane i preko korijena, pa će oživjeti ako ih zalivate vodom u koju ste dodali malo mineralne vode, kesicu čaja ili talog od kafe, a obožavaju i ustajalo pivo. Mješavinom vode i piva u razmjeri 1:1 možete da ih perete, ali i zalivate.
Nemasno mlijeko
Biljke dobro reaguju ako pri čišćenju u vodu dodate manju količinu nemasnog mlijeka. Tom mješavinom operite pojedinačno svaki list s obje strane. Voda s mlijekom će listovima dati blistavi sjaj i istovremeno otjerati parazite. Mlijeko mora da bude nemasno jer u suprotnom zapušava pore listova.
Izvor:CdM