Čim temperatura padne, mnoge žene primjećuju crvenilo, svrab ili neprijatno peckanje usana. Za razliku od one na ostalim dijelovima tijela, koža na usnama je osjetljiva i tanka.
Ona je stalno izložena stresnim faktorima iz okoline poput hladnog vjetra i suvog vazduha. Usne nemaju lojne žlijezde koje ostatku kože obezbjeđuju prirodnu vlagu. Zato, ako ih pravilno ne hidriramo, postaju sklone pucanju.
Pored vremenskih uslova, na ispucale usne utiču i iritacije koje mogu biti rezultat štetnih navika (često oblizivanje ili grickanje usana kada smo nervozni). Na isušivanje kože utiče i prekomjerno izlaganje suncu, alergijski dermatitis (može biti izazvan i pastom za izbjeljivanje zuba), metaboličke bolesti poput poremećaja štitne žlijezde ili nedostatak kompleksa vitamina B. Nerijetko, ispucale usne su alergijska reakcija na kozmetičke proizvode ili hranu (mango, citrusi i cimet).
Kako spriječiti da usne budu suve i ispucale?
Brinite o njihovoj hidrataciji i redovno koristite hipoalergene balzame bez mirisa. Bilo da odaberete ulje ili neku grožđanu mast, stavljajte je nekoliko puta dnevno. Ne čekajte da usne počnu da vas peku i bole da biste se toga sjetili. Neka mackanje postane svakodnevna navika koju nećete preskakati.
Izbjegavajte ruževe i sjajeve koji sadrže eukaliptus, lanolin, salicilnu kiselinu i vještačke mirise. Odaberite proizvod od prirodnih sastojaka. Za negovane usne važan je i optimalan unos vode. Ako je u tijelu nema dovoljno, to će se odraziti i na kožu.
Liječenje ispucalih usana može trajati duže ili kraće, ali, da biste zaista riješili problem, morate otkriti tačan uzrok. Ako sumnjate na iritaciju ili alergijsku reakciju, promijenite ruž i izbjegavajte žvake i vodicu za ispiranje usta na bazi mente. Ukoliko ne uspijete samostalno da riješite problem, posjetite dermatologa.
Izvor i foto: Nezavisne novine
Tekst objavila: Jasminka Mulić