Procjenjuje se da oko 30 % stanovništva Evrope ima polensku alergiju. Polen je najjači prirodni alergen, a zahvaljujući klimatskim promjenama, sezona polena se veoma produžila, kazala je u Radio-ordinaciji Radija Crne Gore internistkinja i alergološkinja dr Denisa Dizdarević.
"Suočeni smo sa olujom polena, koji je sve alergeniji. Mnogi prvi put dobiju alergiju u petoj, šestoj ili sedmoj deceniji, a oni koji je imaju, osjećaju teže simptome, koji duže traju. Kada polen dođe u kontakt sa sluznicama, prije svega respiratornim, izaziva salve kijanja, svrab nepca i nosa, zapušen nos, suzenje i crvenilo očiju, otok...Mogu biti zahvaćeni i sinusi, pa se javlja glavobolja, pritisak u sinusima...Inflamacija( zapaljenje) se često spušta u pluća, što se uglavnom ispoljava otežanim disanjem, škripanjem, kao kod astme. Osobe sa polenskom kijavicom češće imaju polipe u nosu, respiratorne infekcije,...To su pridružene bolesti," istakla je Dizdarević.
Mi danas govorimo o multiorganskom alergijskom oboljenju jer se kod jedne osobe koja je, primjera radi, alergična na trave, osim alergijskog rinitisa, javljaju alergijski konjuktivitis, sinuzitis, astma...
"Efikasno liječenje polenske kijavice počinje otkrivanjem uzroka. Sljedeći korak je na vrijeme se pripremiti za alergije. To podrazumijeva primjenu imunoterapije ili ljekova za prevenciju. Imunoterapija je dugoročno rješenje. Riječ je o naprednom tretmanu koji se započinje tri do četiri mjeseca prije sezone alergija. Organizam se postepeno izlaže malim dozama alergena u obliku kapi ili tableta. Suština je da se postigne tolerancija. Ova terapija smanjuje ozbiljnost simptoma ili omogućava da se osjetljivost na taj alergen u potpunosti izgubi. Preventivna farmakološka terapija, to jest antihistaminici, uzima se dvije sedmice prije početka sezone alergija. Ona takođe utiče na smanjenje tegoba," ukazala je Dizdarević.
U borbi protiv alergije na polen, osim preventivne terapije, veoma je važno shvatiti značaj vremenskih prilika.
"Pratite polinološke izvještaje jer koncentracija polena raste tokom suvog, sunčanog i vjetrovitog vremena i grmljavine. Kiša donosi olakšanje. Ograničite vrijeme boravka napolju, kada je koncentracija polena visoka, a to su jutarnji sati, pa do podneva. Nosite sunčane naočare, maske, šešire. Usvojite određene rutine: neka vam prozori budu zatvoreni, ne sušite veš na otvorenom, kad dođete spolja, istuširajte se i operite kosu. Optimizujte svoje okruženje. Hepa filteri vam mogu pomoći u zatvorenom prostoru.
Ukoliko imate simptome poput otežanog disanja ili zviždanja i škripanja u plućima, obavezno se javite svom ljekaru", upozorila je Dizdarević.
Ipak, od svega je najvažnije na vrijeme uključiti preventivnu terapiju, redovno je uzimati i konsultovati se sa alegologom.
Dizdarević naglašava da je alergije moguće kontrolisati i da ne treba dozvoliti da one kontrolišu vas, budući da i te kako mogu da naruše kvalitet života.
Izvor: rtcg