Mijajlović u bjekstvu, je li to i kraj "Televex Biotela"?

Tek kada je prije dva dana, poslije akcije Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), po nalogu Specijalnog tužilaštva (SDT) i hapšenja članova organizovane kriminalne grupe koji se sumnjiče da su godinama švercovali cigarete i prali novac, saopšteno da je u bjekstvu vlasnik firme “Televex” Vladimir Mijajlović, postalo je jasno zašto je fabrika “Biotel” za proizvodnju peleta u Andrijevici, zatvorena polovinom prošle godine.

Predstavljajući se kao suvlasnik “Televeksa” i izvršni direktor “Biotela” u ovom malenom sjevernom gradu, Veselinko Mijajlović, ostao je dužan radnicima nekoliko zarada i doprinose za pet godina. Iako je u trenutku zatvaranja obećavao da će to biti na kratko i da će ponovo pokrenuti proizvodnju, poslije posljednjih dešavanja, teško da će se to dogoditi.“Televex” je u Centralnom registru privrednih subjekata registrovan upravo za proizvodnju proizvoda od drveta, plute, slame i pruća.U njihovoj fabrici u Andrijevici je bez posla ostalo 25 radnika kojima je Mijajlović ostao dužan i noćni rad, i mnoge druge obaveze.

“Mijajlović je prestao da nam se javlja, a mi ne uspijevamo da nađemo način da dođemo do zarađenog, jer je vlasniku bilo omogućeno da nas praktično drži na crno i da posluje suprotno zakonskim propisima”, ispričali su radnici koji su tada protestovali.Radnici “Televex”-ove fabrike peleta su još tada zatražili od nadležnih državnih organa da se uključe u rješavanje ovog problema, uz ocjenu da u ovom slučaju ima posla i za Specijalno državno tužilaštvo.“Fabrika je nekoliko puta mijenjala nazive. U jednom momentu, negdje prije pet godina, doživjela je i uvođenje stečaja. Nakon toga je otvorena pod drugim imenom otkad su radnici radili po ugovoru na po mjesec ili dva. Dešavalo se da se zarade daju na ruke, dok doprinosi uopšte nijesu uplaćivani. Mi smo i pod tim uslovima morali da radimo, jer nam je obećavano da će biti bolje. Na kraju smo shvatili da smo izigrani i da se ovdje pribjegavalo nezakonitim radnjama onih koji su vodili fabriku”, kazali su još tada radnici andrijevičke fabrike.Fabrika peleta “Biotel” je osnovana 2014. godine kao najveće te vrste u Crnoj Gori u to vrijeme. Proizvodni pogoni su bili smješteni u zatvorenim halama površine 6.000 metara kvadratnih i otvorenom prostoru od 32.000 kvadrata. Tada je rečeno da ovaj projekat, sa čistim ekološkim proizvodom, predstavlja investicioni bum i da je kapacitet proizvodnje peleta na godišnjem nivou planiran na 23.000 tona.

Izvor: Rtcg