U Crnoj Gori je potrebno usklađivanje zakonskog okvira za izbore, kroz sveobuhvatnu i inkluzivnu izbornu reformu. Preklapanje postojećih zakona koji sadrže kontradiktorne ili nejasne odredbe ograničavaju pravnu sigurnost i ostavljaju prostor za zloupotrebu, te bi zbog toga trebalo unaprijediti Zakon o izboru odborinka i poslanika i uskladiti ga se ostalim zakonima, ocijenjeno je iz Evropske mreže organizacija za monitoring izbora (ENEMO).
U finalnom izvještaju ENEMO misije u Crnoj Gori o parlamentarnim izborima navodi se da bi se mandat DIK-a i OIK mogao produžiti sa četiri na pet godina.
"U tom slučaju bi ovaj mandat bio duži od mandata poslanika, što može poboljšati nezavisnost članova DIK-a", navodi se u izvještaju.
Preporučuje se da se odredba o dužini boravka u zemlji, kao uslov za glasanje na nacionalnim izborima, ukloni iz Ustava i zakona.
ENEMO preporučuje da se razviju dodatni mehanizmi kako bi MUP mogao povećati transparentnost biračkih spiskova sprovođenjem unakrsnih provjera, objavljivanjem podataka na internetu i informisanjem javnosti o verifikaciji biračkog spiska i lokacijama biračkih mjesta.
"ENEMO preporučuje uvođenje zakonske obaveze integrisanja podataka sa uređaja za identifikaciju birača sa biračkih mjesta na državnom nivou kako bi se provjerilo dvostruko glasanje“, kaže se u izvještaju.
ENEMO smatra da bi trebalo omogućiti mogućnost nominovanja nezavisnih kandidata, dok bi dvogodišnje prebivalište kao uslov za kandidaturu na izborima trebao biti usklađen sa međunarodnim standardima, ili preispitan u potpunosti, ali ne duži od šest mjeseci.
U ENEMO-u ocijenjuju da definicija izborne kampanje u zakonu treba da bude sveobuhvatnija i inkluzivnija, kako bi se što detaljnije definisao pojam predizborne kampanje.
"Kampanje na društvenim mrežama zahtijevaju dalje napore zakonodavca da ih bolje zakonski uredi i da budu nadgledane kroz nadležne institucije poput Agencije za elektronske medije“, navodi se u izvještaju.
ENEMO preporučuje da rokovi za kampanju treba da budu usklađeni sa zakonima, kako bi svi izborni takmičari imali mogućnost da istovremeno započnu kampanje.
Sankcije državnim zvaničnicima koji zloupotrebljavaju medijske nastupe u kampanji
Oni su podsjetili da zakon dozvoljava javnim službenicima da promovišu izborne programe i liste tokom medijskih nastupa, a istovremeno zabranjuje zloupotrebu tih medijskih nastupa, zbog čega bi, kako su ocijenili, trebalo da zakonodavac u zakonu razjasni pojam "zloupotrebe“, posebno u pogledu visokih državnih zvaničnika.
"Efektivne i odvraćajuće sankcije treba sprovoditi prema svim javnim službenicima koji ne poštuju principe poštene kampanje i zakonskih odredbi. Jednom kada se pravilno definišu sankcije, treba sprovesti strožu kontrolu od nadzornih tijela, uključujući Agenciju za elektronske medije, kako bi se evidentirali slučajevi u kojima državni zvaničnici zloupotrebljavaju medijske nastupe radi promocije izbornih kampanja“, ukazali su iz ENEMO-a.
Oni su ocijenili da bi vjerski lideri i uticajni pojedinci trebalo da se klone pokušaja da učestvuju u izbornom procesu, bilo tokom predizborne kampanje ili nakon dodjeljivanja mandata.
"ENEMO preporučuje da se revidira odluka kojom se propisuje da birač čiji je glasački listić proglašen nevažećim zbog povrede tajnosti glasanja nema pravo da dobije drugi glasački listić. Nepoštovanje tajnosti glasanja ne bi trebalo automatski da uskrati pravo glasa, dok bi se ponovljena kršenja ove vrste mogla spriječiti uvođenjem sankcija. ENEMO preporučuje usvajanje zakona kako bi se osigurala jednaka zastupljenost oba pola (50 odsto). Štaviše, stranke bi trebale biti dužne da ažuriraju i revidirati liste stranaka zamjenom kandidata poštujući rodni uslov i osiguraju da ženski kandidat bude zamijenjen ženom, a muški kandidat muškarcem", pojasnili su iz ENEMO-a.
Izvor: Rtcg