Crnogorsko društvo za borbu protiv raka skoro od samog osnivanja radi na prevenciji pušenja kod mladih, prije svega srednjoškolaca i studenata, pa je 2003. godine počelo sa radom Savjetovalište za odvikavanje od pušenja.
Naglašavajući da u Crnoj Gori više od trećine maturanata konzumira duvan, dok je među studentima mnogo više pušača, iz Društva podsjećaju da je njihov cilj smanjenje broja uživalaca duvanskih proizvoda u crnogorskim školama i na univerzitetima.
“Petog novembra navršava se 19. godina rada CDPR-a, nastavljača tradicije Društva za borbu protiv raka Crne Gore osnovanog 1967. godine, pa je i to bio jedan od razloga, zbog kojih smo odlučili da organizujemo navedena Savjetovališta, a što još od početka pandemije izazvane virusom COVID - 19 nijesmo uspjeli. Žao nam je zbog toga, ali se nadamo da ćemo u narednim mjesecima ipak biti u mogućnosti da realizujemo Savjetovališta. Prvi Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda u Crnoj Gori donesen je 2004. godine, dok je novim Zakonom iz prošle godine pušenje potpuno zabranjeno u svim školskim i vaspitnoobrazovnim ustanovama u Crnoj Gori, kao i njihovim ograđenim prostorima - dvorištima. No, sa žaljenjem možemo da konstatujemo, da se taj zakon ne poštuje”, kažu u Društvu za borbu protiv raka.
Podsjećaju, da u svom radu primjenjuju metode američkog profesora Vejn Mek Farlanda, koje su svuda u svijetu cijenjene kao uspješne u rješavanju problema odvikavanja od pušenja, te da proces odvikavanja traje sedam dana.
Takođe, savjetuju svima da „Budu Odgovorni” i poštuju mjere Vlade Crne Gore i Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT), a prvenstveno one osnovne i najefikasnije: stalno nošenje maske, obavezno održavanje fizičke distance - 2 metra i redovna higijena ruku kako je to predviđeno.
Saopštenje: Crnogorsko društvo za borbu protiv raka Crne Gore
Tekst uredila: Tanja Dangubić
Tekst objavila: Sanida Kajević