Dualno obrazovanje može i na fakultetima

Praktičnu nastavu na fakultetima treba unaprijediti kako bi odgovorili tržištu rada i imali konkurentan kadar. Eventualno uvođenje dualnog obrazovanja i u ovom nivou, kao i usvajanje daljih smjernica za sprovođenje prakse na svim ustanovama zauzima posebno mjesto u nacrtu strategije visokog obrazovanja za 2020-2024. godinu - rekla je za Pobjedu pomoćnica ministra prosvjete Mubera Kurpejović.

U toku je javna rasprava o nacrtu strategije koja traje do 2. septembra.

Prema riječima Kurpejović, osim stručnjaka Ministarstva prosvjete, u izradu dokumenta uključeni su bili predstavnici svih ustanova visokog obrazovanja, NVO sektora, te Zavoda za zapošlavanje. Tu su bila i dva eksperta angažovana u saradnji sa Savjetom Evrope.Nacrt je dostavljen na mišljenje i Evropskoj komisiji.

"Primjetno je da postoji razlika među ustanovama i fakultetima kada je u pitanju implementacija aktivnosti koje se odnose na praktičnu nastavu, odnosno da je treba unaprijediti. Praktično rješavanje pripremljenih zadataka, koje će rezultirati izvještajima, jasno definisan fond časova praktične nastave, obilazak ustanova i kompanija sa profesorima, samostalan boravak studenata u radnim sredinama, kao i uvođenje modela usmjerenog na studenta, su, između ostalog, preporuke koje treba da obezbijede svim studentima praktičnu nastavu", precizirala je Kurpejović.

Dio javnosti je ranije u više navrata kritikovao što je u aktuelnim propisima predviđeno da praktična nastava na fakultetima iznosi 25 odsto, navodeći da je neodređena i teško primjenjiva.

Pomoćnica ministra kaže da je ovaj resor praktičnu nastavu prepoznao kao izazov i u narednom periodu, navodeći da se već kroz kurikulum i akta ustanova mora predvidjeti način, fond časova, prostor i drugi detalji neophodni za kvalitetnu praksu.

Izvor:rtcg