Odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložiće Skupštini da usvoji predlog izmjena Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, kojim se omogućava isplata socijalnih davanja u izbornoj godini i u slučaju epidemije ili pandemije zaraznih bolesti.
Odbor je, kako je objavljeno na sajtu Skupštine, na današnjoj sjednici razmotrio i amandman na predlog tog akta koji je podnio poslanik Raško Konjević, i koji nije dobio potrebnu većinu glasova.
Podršku većine članova Odbora nijesu dobili ni predlozi dopuna zakona o porezu na dohodak fizičkih lica i o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, kao ni predloženi lex specialis o odlaganju plaćanja kreditnih obaveza korisnika kredita.
Predloge tih akata podnijeli su poslanici Raško Konjević, Draginja Vuksanović, Ranko Krivokapić i Džavid Šabović.
„Do početka održavanja sjednice, Odboru nijesu dostvaljena mišljenja Vlade na navedene predloge zakona. Nakon glasanja, predlozi zakona nijesu dobili potrebnu većinu na Odboru“, kaže se u saopštenju.
Odbor je odlučio da nadležnom radnom tijelu – Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu, dostavi mišljenje o predlogu dopuna Zakona o Prijestonici, koji su podnijeli isti poslanici, sa aspekta uticaja predloženih rješenja na Budžet države.
Prvi put video konferencija
U Skupštini Crne Gore danas su prvi put, posredstvom online video konferencije, održane sjednice odbora za ekonomiju, finansije i budžet i za politički sistem, pravosuđe i upravu.
Navodi se da je, u okviru sjednice Kolegijuma predsjednika Skupštine Crne Gore, na isti način uključen potpredsjednik parlamenta Genci Nimanbegu, kao i dio članova Kolegijuma.
"Uvažavajući preporuke nadležnih institucija, Skupština Crne Gore će i u predstojećem periodu nastaviti sa radom na ovaj način, kako bi doprinijela zaštiti zdravlja svih građana Crne Gore", kaže se u saopštenju.
Skupština Crne Gore prepoznata je u više relevantnih istraživanja kao najotvoreniji zakonodavni dom u regionu, a ovim načinom rada nastavlja da prati globalne trendove.
iZVOR: rtcg