Upitno može li opozicija do tehničke vlade

Tehnička ili vlada građanskog jednistva je neophodna, samo je pitanje na koji će način i hoće li uopšte ona biti formirana, jer je opozicija nejedinstvena i podijeljena u zahtjevima, ocijenili su analitičari, komentarišući najavu Ujedinjene Crne Gore da će poslanicima opozicije ponuditi sporazum kojim se, između ostalog, zahtijeva formiranje tehničke vlade do kraja oktobra, kao i posredovanje Evropske unije (EU) u razgovorima sa vladajućom koalicijom, piše Dan.

Taj sporazum predviđa i napuštanje Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva dok se ne postigne kompromis o formiranju tehničke vlade, ali ne i napuštanje Skupštine.U opoziciji nijesu oduševljeni najnovijim predlogom.

U Demokratskoj Crnoj Gori kažu da su već potpisali jedan sporazum. Poslanik te stranke Boris Bogdanović podsjetio je da je osam poslanika Demokrata i 39 poslanika opozicije pred nekoliko desetina hiljada građana potpisali Sporazum za budućnost, koji je predložio i potpisao pokret Odupri se.

Takav sporazum je, kako ističe, obavezujući kako za Demokrate, tako i za sve druge potpisnike.

"Navedeni sporazum predviđa vladu građanskog jedinstva kao model tehničke vlade koju će činiti 1/3 opozicija, 1/3 vlast, 1/3 civilni sektor. Sporazum dalje predviđa da na čelu tehničke vlade nikako ne može biti neko iz stranaka koje sada konstituišu vlast.

Svaki drugi oblik tehničke vlade je odstupanje od Sporazuma za budućnost, koji ide na štetu opozicije, te je kao takav za Demokrate neprihvatljiv", kazao je Bogdanović.

 

 

Izvor:rtcg