Dan Republike, 29. novembar, praznik koji su u vrijeme velike Jugoslavije slavili svi narodi i narodnosti, juče je obilježen i u Bijelom Polju, a veliki broj jugonostalgičara jednoglasno je pjevao pjesme iz NOR-a i tako "oživio" jedan od najvećih praznika u nekadašnjoj SFRJ.
Dan Republike simbolizovao je zajedništvo i sve ono što je predstavljala „Titova Jugoslavija“, iako su 29. novembar nažalost mnogi zaboravili, dr Rajko Stevović, skojevac, član glavnog odbora Udruženja boraca Narodno-oslobodilačkog rata i antifašista, veliki humanista i društveni aktivista, sa ponosom se sjeća tog vremena, koje je odredilo našu budućnost.
“Na pomen 29. novembra prvo pomislim na lica i ljude, djecu, moje vršnjake, koji su poginuli, dali svoje živote za slobodu, koju danas ne znamo da poštujemo i cijenimo. Sloboda je ono najdragocjenije što smo mogli da dobijemo, ali je ona krvlju plaćena. Ja uvijek polazim da od toga „Da li će sloboda moći da pjeva, kao što su sužnji pevali o njoj“, ali na žalost ne može, a za to smo i mi krivi, jer nijesmo sačuvali tekovine Narodno-oslobodilačke borbe, a ljudi koji su dali živote za našu slobodu padaju u zaborav“, kaže dr Stevović za „Start Art“.
U želji da starije generacije evociraju sjećanja na dane velike Jugoslvije, da se oživi ideja antifašizma, promoviše jedinstvo, bratstvo i sloga, dr Stevović je i inicirao proslavu Dan Republike.
„Misija nas antifašista je da oživimo naše junake, slavne heroje, da ne dozvolimo da se ugase Trinaestojulske vatre, da ne dozvolimo da se zaboravi ime Tito. Tito je mudrost bratstva i jedinstva, tvorac onog ljudskog u nama. Zato ne smijemo dozvoliti da slavni datumi naše svijetle istorije odu u zabora, već o njima treba da govorimo, da ih slavimo, da se njima ponosimo i dičimo“, poručuje član glavnog odbora Udruženja boraca Narodno-oslobodilačkog rata i antifašista.
Decenijama je 29. novembar bio povod za druženje, neradne dane, školske priredbe, a prisjećajući se nakadašnjih proslava ovog praznika, dr Stevović kaže da je sve građane Jugoslavije posebno radovala Dana Republike.
“Obilježavan je pravom svečarskom atmosferom, svi su oblačili odlijelila, borci su stavljali ordenje, udarnici su stavljali udarničke značke, đaci prvaci su toga dana dobijali crvene marame, organizovane su svečane akademije, dodjeljivani su ordeni i visoka priznanja. Priređivale su se razne svečanosti, svi su se veselili, družili“, prisjeća se dr Stevović.
On ističe da je tog 29. novembra 1943. godine ostvarena vjekovna težnja jugoslovenskih naroda za ujedinjenjem.
“To je bilo vrijeme u kojem su vladale ideje slobode, bratstva, jedinsta, sloge I zajedništa I upravo te vrijednosti moramo njegovati I prenostiti ih na nove generacije”, poručio je dr Rajko Stevović, skojevac, član glavnog odbora Udruženja boraca Narodno-oslobodilačkog rata i antifašista.
Dan Republike – 29. novembar obilježavao je godišnjicu Drugog zasjedanja AVNOJ-a (Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije), kada je u Jajcu donijeta odluka o federalnom ustrojstvu države.
Istorijskog datuma 29. novembra 1943. godine ustanovljen je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije i odlučeno „da se Jugoslavija izgradi na demokratskom, federativnom principu kao zajednica ravnopravnih naroda”.
Autorka: Sanja Čujović
Foto i video: Darko Braič
Tonska realizacija: Zoran Rakočević, Dalibor Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE