Obrazovanje ključno za integraciju romske populacije

Predškolsko vaspitanje i obrazovanje od presudnog je značaja za sveukupan rast, razvoj i formiranje ličnosti, zato je neophodno što veći broj djece RAE populacije uključiti u obrazovni sistem, poručeno je sa današnje konferencije “Inkluzija djece romske populacije u sistem predškolskog obrazovanja – od vrtića do fakulteta”, održane u hotelu “Bijela rada”.

Današnja konferencija dio je projekta “Doprinos socijalnoj inkluziji roma – put do brže integracije u lokalnu zajednicu” koji sprovodi NVO “Bjelopoljski demokratski centar”, a prema riječima direktora te NVO, Zdravka Janjuševića, obrazovanje Roma ključno za njihovu socijalizaciju i uključivanje u društvene tokove.

“Zbog nepovoljne ekonomske situacije ali i brojnih drugih problema, ne možemo očekivati brzi napredak u primarnom i sekundarnom obrazovanju ove grupacije. Prostor za djelovanje zaista je veliki, ali potrebna su velika nočana ulaganja, što se očekuje i od Evropske unije. Naša nevladina organizacija ovim projektom uklučiće volontere, ali i angažovati dva asistenta (od kojih će jedan biti psiholog), koji će raditi sa roditeljima i djecom  kako bi ih pripremili za boravak u vrtiću, a kasnije i za osnovnu školu. Svjesni smo da zbog kulturološke i sociološke specifičnosti proces obrazovanja za romsku populaciju predstavlja istinski društveni izazov, ali im moramo ukazati na važnost tog procesa. Činjenica je da kod njih ne postoji izražena volja za pohađanje predškolskih ustanova, ali ne postoji ni dovoljna podrška države, zato će NVO ‘Bkelopoljski demokratski centar’ uz pomoć ostalih društvenih činilaca uraditi sve da stimuliše i ohrabri romske porodice da svoju djecu upišu u vrtiće, a kasnije i u škole”, istakao je Janjušević, dodajući da je žalosno što u Bijelom Polju nema Roma koji je završio srednju školu, kao ni onog koji pohađa fakultet.

Lokalna samouprava takođe ulaže napore kako bi se život Roma u Bijelom Polju poboljšao, a Lokalni akcioni plan za integraciju Roma 2013-2017 samo je jedan od načina kojim se to pitanje pokušava riješiti, kazao je predstavnik Opštine, Miloš Kljajević.

“Romi su najugroženija i najmarginalizovanija manjinska zajednica u Crnoj Gori, a njihova niska ekonomska moć, nizak stepen obrazovanja, mali broj zaposlenih, loši uslovi stanovanja, kao i brojne predrasude, uzorici su njihovog teškog položaja u društvu.  Upravo na tim osnovama i u skladu sa drugim strateškim dokumetima izradili smo Lokalni akcioni plan za integraciju Roma, koji predstavlja lokalnu platformu politike koja ima za cilj da zaštiti prava Roma i to u svim oblastima”, kazao je Kljajević.

Predškolaska ustanova od velike je važnosti za uključivanje u sam proces obrazovanja, jer se u njoj stiču prva saznanja i navike, istakla je direktorica JPU “Dušo Basekić”, Ida Ćetković.

“JPU ‘Dušo Basekić’ voljno je prišla ideji da djeca romske populacije pohađaju vrtić i čak smo dogovorili da ne plaćaju hranu, ali nailazimo na problem neredovnog dolaska i tada rani razvoj djeteta ne može teći kontinuirano. Ono što predstavlja ozbiljnu prepreku svemu tome jeste i nedostak prevoznog sredstva, koji bi ih dovozio i odvozio i ja se nadam da će se to uskoro riješiti kako bi se povećao broj djece koja idu u vrtić, jer nažalost poslednje dvije godine nemamo Rome u vrtiću”, kazala je Ćetković.

Obrazovne ustanove u Bijelom Polju, i osnovnei srednje, uvijek su spremne da pomognu djeci RE populacije da se uključe u proces sticanja znanja i vještina, a kako je na današnjoj konferenciji kazao direktor Srednje stručne škole, Semir Balić, toj djeci su obezbijeđena sva neophodna sredstva za pohađanje nastave.

“Srednja stručna škola zajedno sa Ministarstvom prosvjete zaista pokušava da djecu RE populacije stimuliše da se upišu u školu, međutim, njihova zainteresovanost je jako mala. Prvi put ove godine jedan Rom pohađa našu školu i zaista sam ponosan na to kako se on snašao, lijepo je prihvaćen i od ostalih učenika, ali i od same uprave, tako da diskriminacija ne postoji”, naglasio je Balić.

On je podvukao da svoj djeci  RE populacije koja započnu obrazovanje Srednja stručna škola i Ministarstvom prosvjete dodjeljue stipendiju, kao i mentora, koji im pomaže u savladavanju preprka, a za sve pripadnike romske populacije preko 20 godina omogućeno je i besplatno vanredno polaganje.

Osnovna škola “Pavle Žižić” školuje najveći broj djece romske nacionalnosti, ali u toj vaspitno-obrazovnoj ustanovi nijesu zadovoljni napretkom koji ta djeca ostvaruju, kazala je direktorica Tatjana Šebek.

Neredovno pohađanje nastave glavni je uzročnik lošeg obrazovnog statusa Roma u našem društvu i u toj školi ne zanju kako da riješe taj problem, jer su, kako je navela Šebek, do sada pokušali sve.

“Često sprovodimo brojne radionice, tribine, šaljemo naš nastavni kadar na seminare, angažujemo i mentore, sve to činimo kako bi djeci RE populacije pružili adekvatno obrazovanje. Uprkos našem trudu djeca odustaju, tokom niših razreda redovniji su i ozbiljno shvataju nastavu, dok u višim razredima ređe dolaze ili čak potpuno odustaju, a o takvom stanju najbolje govori podatak da imamo čak 10 neocijenjenih učenika”.

Osnovnu školu “Pavle Žižić” trenutno pohađa 21 učenik romske pripadnosti, a prema riječima Šebek djevojčice su te koje češće prekidaju svoje školovanje.

Loša ekonmska situacija, brojni finansijski problemi, koji dalje uzrokuju i ostale, glavni su razlozi lošeg položaja Roma u Bijelom Polju, smatra Dženada Rizvanović, iz NVO E-Roma.

“Mi smo još uvijek diskriminsana i marginalizovana grupacija, pa naši ljudi često odlaze u druge zemlje, kako bi izgradili bolji život. Brojne predrasude i stererotipi onemogućavaju pronalaženje posla, a iako je šklovanje besplatno, drugi problemi proces obrazovanja stavljaju u drugi plan. Ipak, vjerujem da ćemo uz pomoć nevladinog sektora i drugih ustanova stvoriti kvalitetniji život za sve nas”, zaključila je Rizvanović.

Nevladina organizacija “Bjelopoljski demokratski centar” realizacijom niza aktivnosti tokom proteklh godina dala je veliki doprnos poboljšanju života romske populacije u Bijelom Polju, što se prvenstvo ogleda kroz uključivanje Roma u procese zapošljavanja. Aktivnostima novog projekta “Doprinos socijalnoj inkluziji roma – put do brže integracije u lokalnu zajednicu” , NVO “Bjelopoljski demokratski centar”  još jednom će pokušati da pomogne romskoj populaciji i da je zaštiti.

Autorka:Sanja Čujović

Foto:Vladimir Jelić

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE