Za realizaciju više desetina projekata čiji je cilj profesionalno osposobljavanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u našoj opštini, iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju u protekle tri godine izdvojeno je skoro milion i 500 hiljada eura.
Više od 300 osoba je obučeno za zanimanja administrativne, ugostiteljske, konfekcijske, trgovinske i drugih struka, a skoro 160 osoba bilo je radno angažovano na više mjeseci, uz odgovarajuću naknadu. Takođe, 40 ovdašnjih poslodavaca koji su zaposlili OSI, ostvarilo je određene subvencije na osnovu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji.
U poslednjoj, desetoj emisiji serijala “Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom”, koji je na talasima Radija Bijelo Polje emitovan u okviru zajedničkog projekta Srednje elektro- ekonomske škole, Lokalnog javnog emitera i NVO “Akademija društvenih nauka” pod nazivom “Znanje je moć”, bilo je riječi o iskustvima OSI koje su bile angažovane na jednom ili više projekata, zanimanjima za koja su obučena i koliko su radni angažmani doprinijeli njihovom ekonomskom osnaživanju, socijalnoj integracijii poboljšanju kvaliteta života.
Samira Grbović, predstavnica Udruženja oboljelih od multipleskleroze, na poslovima asistenta u matičnom udruženju agažovana je već nekoliko mjeseci. “Osoba sam sa invaliditetom od 2007. godine i od tada do danas, sam u stalnoj potrazi za bilo kakvim poslom koji će mi omogućiti da izađem iz kuće, da nešto radim i bar na kratko zaboravim na svoju bolest. Moj prvi angažman je bio u štampariji “Merkator”, gdje sam se zaposlila na određeno vrijeme, poslije završene obuke, kao jedan od boljih polaznika. Nakon kategorizacije moje invalidnosti, bila sam u više navrata radno angažovana u okviru javnoh radova u druim udruženjima koje okupljaju OSI,”kaže Samira.
Slična iskustva imala je i Sadeta Čokrlija iz Udruženja paraplegičara, koja je nakon obuka za pomoćnog konfekcionara i konfekcionara, već duže vrijeme zaposlena u zaštitnoj radionici “ Zlatne ruke” na izradi širokog asortimana upotrebnih predmeta.
“Ja i moje kolege koji su prošli ove obuke, izrađujemo majice, radne uniforme i drugi proizvodni program visokog kvaliteta, u šta su naši sugraani mogli da se uvjere tokom mnogobrojnih sajmova na kojima smo izlagali naše proizvode. Ova obuka mi mnogo znači, jer sam i psihički i ekonomski osnažena”, naglašava Čokrlija.
Admir Babaić u Udruženju za podršku osobama sa invaliditetom obavlja poslove asistenta, u okviru projekta “Aktivizam”. “Zapošljen sam od 1. avgusta i radiću do kraja februara. Posao koji obavljam je u kancelariji Udruženja, a po potrebi radim i kao vozač, kada treba naše članove odvesti do neke ustanove ili institucije.
Predstavljajući privatnu firmu, koja prvi put učestvuje kao partner na jednom projektu namijenjenom osobama sa invaliditetom, Nermin Bećirović, nije krio zadovoljstvo odgovornim radom i posvećenošću poslu, osoba koje su angažovali na poslovima ugostiteljske struke.
“Imali smo određene predrasude kada je riječ o osobama sa invaliditetom, ali one nijesu bile diskriminatorske, već smo smatrali da zbog prirode našeg posla, neće biti sposobne da u punom kapacitetu obave povjeren im radne zadatke. Međutim, uvjerili smo se upravo u suprotno, jer su te dvije osobe poslove obavljali bolje i odgovornije nego naši stalni radnici. Čak, razmišljamo da ih zadržimo nakon isteka ugovora, ukoliko to budu željeli”, istiće Bećirović, pozivajući i druge privatnike da zapošljavaju osobe sa invaliditetom, ne samo iz razlog društvene odgovornosti već i zbog izdašnih subvencija, koje u tom slučaju dobijaju od Fonda za profesionalnu rehabilitaciju.
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević