Učenički parlament – prvi korak ka demokratiji (video)

Funkcionisanje učeničkog parlamenta, aktivnosti koje srednjoškolci u okviru njega sprovode, uvažavanje tuđeg mišljenja, prihvatanje različitosti i učestvovanje u donošenju kolektivnih odluka, u najvećoj mjeri utiču na razvoj demokratskog ponašanja mladih, smatraju predsjednici učeničkih parlamenata Srednje elektro-ekonomske i Srednje stručne škole, Irena Madžgalj i Miloš Baošić.

Gostujući u emisiji „Mladi za mlade“ oni su istakli da je zapravo učenički parlamenti prvi korak ka demokratiji i da on srednjoškolcima omogućava da svoje interese bolje zastupaju i realizuju.

„Učenički parlament zaista jeste reprezentativno tijelo koje teži rješenju problema sa kojima se suočavaju učenici, ostvarivanju njihovih prava i koje na najbolji način podstiče odnos uvažavanja učenika, s jedne strane, i profesora i uprave, sa druge strane“, kazao je Miloš Baošić, predsjednik učeničkog parlamenata Srednje elektro-ekonomske, koji je na čelu tog parlamenta od 2015. godine.

Kako je kazao o uspješnom funkcionisanju njihovog parlamenta možda najbolje govori podatak da je među pet najaktivnijih u Crnoj Gori, kao i da su tokom prošle godine uspjeli da sprovedu čak 45 akcija.

„Svi članovi našeg parlamenta su uvijek spremni da saslušaju sve one koji nam se jave sa određenim problemom, jer smo mi tu da im pomognemo da ga riješe i na taj način ostvare svoje interese. Mi smo oni koji brinu o položaju učenika i naša dužnost je da ih podstičemo da budu aktivni članovi ne samo paramenta i škole, veći i šire zajednice, jer samo tako mogu biti savjesni i odgovoroni građani“, kazao je Baošić, dodajući da pasivnost mladih zapravo proističe iz njihove neiformisanosti.

Predsjednik učeničkog parlamenata Srednje elektro-ekonomske smatra da su upravo kroz učešće u parlamentu mladi naučili da saslušaju jedni druge i da poštuju različitost mišljenja.

„Svi naši sastanci su zaista konstruktivni i uvijek svi zadovoljni odlazimo sa njih, planirajući nove. Iako nekada dođe do sukoba mišljenja, razgovorom uspijevamo da dođemo do rješenja koje je najbolje za sve i zaista se trudimo da niko ne bude diskriminisan ni na koji način, već da svako ima mogućnost da zastupa svoje interese, obezbeđujući tako podršku sopstvenim idejama i akcijama na demokratski način“, istakao je Baošić.

Novoizabrana predsjednica parlamenata Srednje stručne škole, Irena Madžgalj, u emisiji „Mlade za mlade“ kazala je da se nada da će uspjeti da ispuni očekivanja njenih vršnjaka i opravda povjerenje koje su joj ukazali.

„Biti predjsednica parlamenta,  institucije od najvišeg značaja za vršenje i zaštitu prava srednjoškolaca, zaista je čast i odgovornost. Ja ću nastojati da  realizujemo nove projekte koji će biti od koristi mojim vršnjacima i koji će im omogućiti da steknu nova znanja i iskustva. Iako su prethopdne generacije više shvatale značaj postojanja učeničkih parlamenata, ja se nadam da ću i moju uspjeti da zainteresujem i ukažem im koliko je važno da se uključe u donošenje odluka koje direktno utiču na njih“, kazala je Irena.

Ona je naglasila da kroz učešće u đačkom parlamentu mladi zapravo stiču brojne vještine.

„Prije svega učimo da radimo kao jedan tim, što je presudno za ostvarenje našeg zajedničkog cilja. Učimo da budemo vođa i lider, da budemo aktivni članovi društa, da se koristimo argumentima, da debatujemo i pregovaramo“, objasnila je novoizabrana predjsednica parlamenata Srednje stručne škole.

Miloš i Irena su poručili da će im u nastavku rada prava učenika i njihovi interesi ostati prioritet, da će nastaviti da sarađuju sa učeničkim parlamentima drugih škola, ali i sa lokalnom samoupravom, kako bi se glas mladih jasno čuo i kako bi o omladinskim pitanjima zapravo odlučivala omladina.

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Sanja Čujović

Foto i video: Darko Braič

Tonska realizacija: Dalibor Rakočević

Audio obrada: Sanida Kajević

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE