NVO Novi poredak u okviru projekta ,,Edukacijom i prevencijom do manje nasilja“ realizovala tri edukativne radionice sa mladima

NVO Novi poredak je u partnerstvu sa NVO Korak promjene na temu zaštite djece i mladih od nasilja i prevencije vršnjačkog nasilja odžala tri informativne radionice sa učenicima JU Gimnazija ,,Miloje Dobrašinović“ a u okviru projekta ,,Edukacijom i prevencijom do manje nasilja“. Cilj sprovedenih aktivnosti je bio usmjeren na uspostavljanje programa prevencije vršnjačkog nasilja i govora mržnje među mladima kao i razvijanje životnih vještina i otpornosti kod mladih kako bi se spriječilo nasilje i njegove posledice.

Prema riječima koordinatora na projektu profesora Radivoja Bogavca, u praksi su prepoznati ključni problemi mladih, između ostalog,  u oblasti njihove nedovoljne mobilnosti,  participacije, nedovoljno razvijenih socio-emocionalnih kompetencija u procesu njihovog sazrijevanja i prelaska u odraslo doba, nedovoljne razvijenosti njihovih vještina za adekvatno reagovanje u kriznim situacijama i slučajevima vršnjačkog nasilja i govora mržnje, pa je za rješavanje tih problema i prevazilaženje izazova sa kojima se mladi suočavaju potrebno izvršiti sistemsku i sveobuhvatniju prevenciju i edukaciju kako bi se unaprijedio položaj mladih i razvijalo sigurnije, zdravije i podsticajnije okruženje za njihov razvoj i osamostaljivanje. Porast vršnjačkog nasilja i neadekvatna zaštita mladih od svih oblika nasilja, uključujući i online nasilje, kao i nedovoljna razvijenost kompetencija mladih da prepoznaju i adekvatno reaguju na pojavu nasilja je jedan od ključnih problema kod mladih, naročito adolescenata.

Na radionicama su posebno obrađena pitanja o svim oblicima nasilja, fizičkom, verbalnom, društvenom isključivanju, elektronskom, digitalnom ili sajber nasilju, seksualnom nasilju i emocionalnom nasilju. Takođe se govorilo o negativnim iskustvima u djetinstvu i zanemarivanju, eksploataciji i iskorištavanju, činiocima rizika vezano za nasilje kao i odgovoru na nasilje, tj kako postupiti i kako pomoći mladima i djeci da se zaštite.

Jedna od predavačica na projektu profesorica psihologije Danka Gurešić je posebno istakla da ključni faktor koji djecu i adolescente, a posebno djevojčice, čini ranjivim na nasilje i povećava vjerovatnoću za frekventnost nasilja, jeste socijalna tolerancija viktimizacije djevojčica i činjenja nasilničkih djela od strane dječaka i muškaraca. Često se ovo zlostavljanje ili eksploatacija percipiraju kao normalni i van kontrole zajednice, što pored stida, straha i vjerovanja da niko ne može pomoći, rezultuje malim brojem prijavljenih slučajeva. Pored toga, žrtve često bivaju okrivljene za nasilje koje doživljavaju u smislu da su ga inicirale nekim svojim činom i da je ono jednim dijelom opravdano.

Projekat je regionalnog karaktera i obuhvata preventivne akcije i kampanje protiv vršnjačkog nasilja i nasilja nad mladima i djecom i u Mojkovcu i Andrijevici kao i mobilizaciju nevladinog sektora u cilju iznalaženja efektivnijih mehanizama zaštite djece i mladih od nasilja i unapređenja prevencije vršnjačkog nasilja.

Program je podržan od strane Ministarstva sporta i mladih i traje sedam mjeseci.

Koordinator projekta, Radivoje Bogavac, prof.

Saopštenje: NVO Novi poredak