Panel diskusija ,,Uticaj medija na suzbijanje i pojavu vršnjačkog nasilja” u okviru projekta ,,Osnaživanje djece i mladih u Crnoj Gori da se njihov glas čuje“, održan je danas u hotelu Franca.
Panel je održan u organizaciji Lokalnog dječjeg parlamenta, kojim koordinira Olivera Marković, u saradnji i uz podršku NVO Centar za prava djeteta Crne Gore.
Na panelu je bilo riječi o tome kako da pravni sistem zaštiti djecu, kako mediji mogu odgovorno izvještavati a da ne ugroze privatnost maloljetnika, na koji način policija, škole i roditelji mogu bolje sarađivati, te kako osnažiti mlade da prepoznaju nasilje, reaguju na njega i aktivno učestvuju u njegovoj prevenciji.
Facilitatorka Lokalnog dječijeg parlamenta, Olivera Marković, u uvodnom obraćanju je kazala da cilj nije razgovor, već, kaže, konkretni zaključci koji će pomoći da se izgradi sigurno okruženje za djecu i mlade.
,,Zahvaljujem svim panelistima koji su danas sa nama, i koji su svojim iskustvom i znanjem doprinijeli ovom važnom dijelu. Vršnjačko nasilje je problem koji pogađa sve segmente društva. Iako o ovoj temi sve češće govorimo, još uvijek se suočavamo sa brojnim izazovima u rješavanju“, istakla je Marković.
Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu, Danijela Đuković, na današnjem panelu je kazala da je postupak protiv maloljetnika uvijek hitan, te da je, ističe, isključena javnost.
,,Dijete ispod 14 godina ne može krivično i prekršajno da odgovara, ali iznad 14 može za djela koja su propisana krivičnim zakonom. Uvijek postupamo obazrivo u tim postupcima, jer se radi o maloljetnim licima“, istakla je Đuković.
Urednih Dnevnih novina ,,Dan“, Milovan Novović, prisutne je upoznao o tom kako mediji mogu odgovorno izvještavati kada su u pitanju maloljetnici.
,,Odgovornost medija, ne samo u ovoj oblasti, nego u svemu u čemu živimo ogromna je, jer sve što se dešava podložno je da bude objavljeno. Mediji treba da znaju šta treba a šta ne objaviti“, kazao je Novović na panelu.
Samostalna inspektorka za suzbijanje maloljetničke delikvencije i nasilja u porodici, Snežana Nedović, podsjetila je da vršnjačko nasilje u Krivičnom zakoniku nije prepoznato kao krivično djelo.
,,Vršnjačko nasilje je svako ponašanje koje karakteriše nekoliko elemenata, prevashodno to je čin koji ima za cilj da nanese povredu ili štetu nekom drugom , ponavlja se tokom određenog vremenskog perioda, odnos snaga između počinioca i žrtve je neravnopravan i to je bitna karakteristika“, navela je Nedović.
O psihološkim uzrocima vršnjačkog nasilja govorila je psihološkinja Anica Smolović, koja je kazala da su nasilnici osobe koje nemaju razvijenu emocionalnu inteligenciju, komunikacijske vještine i ne umiju, navodi, da ostvare svoje potrebe.
,,Ako nauče u svojoj porodici da svoje potrebe rješavaju nasiljem, kako drugačije kad izađu iz porodice nego da opet na isti način reaguju kao njihovi roditelji“, istakla je Smolović.
Učenica prvog razreda Gimnazije ,,Miloje Dobrašinović“, Majra Kasumović na današnjem panelu kazala je da mladi sve češće prepoznaju vršnjačko nasilje kao ozbiljan problem.
,,Ne gledaju svi jednako na vršnjačko nasilje. Neki su svjesni njegovih posljedica, dok drugi nasilje minimalizuju i opravdavaju ga kao bezazlenu šalu“, navela je Kasumović.
Na današnjem panelu obratila se i direktorica Centra za prava djeteta, Jelena Gluščević. Ovaj projekat je dio zajedničke inicijative Zajedno za opšte dobro, pod sloganom Jačanje povjerenja građana u institucije i izgradnja otpornih zajednica koje realizuju UNDP, UNICEF I UNESCO, u saradnji sa Vladom Crne Gore. Projekat finansira Fond UN za izgradnju mira (UN Peacebuilding Fund).
Autorka i foto: Eldina Bećirović