Počasni konzul Republike Turske u Crnoj Gori Sahret Hajdarpašić organizovao iftar. Kalkavan ”Ramazan ne znači samo postiti, već znači mir zajedništvo i dobrotu”

U organizaciji počasnog konzula Republike Turske u Crnoj Gori Sahreta Hajdarpašića večeras je u hotelu Franca organizovan iftar kome su prisustvovali ambasador Republike Turske u Crnoj Gori Bariš Kalkavan, ataše za vjerska pitanja u Ambasadi Republike Turske u Crnoj Gori dr Bahetin Akbaš i brojni gosti iz svijeta kulture i umjetnosti sjeverne regije.

Pozdravlajući goste, Hajdarpašić je podsjetio da mjesec ramazana ispunja srca svekolikom radošću zajedništva, međusobnog razumijevanja i empatije jednih prema drugima i tankim nevidljivim nitima stvara alhemiju vrijednosti.

“Uči nas da jedino čista duša i razum mogu biti bezgrešni i oplemenjeni božanskom ljubavlju. Zato neka naše večerašnje zajedništvo i molitva utkaju u naše duše i srca još jednu nit bezgrešnosti i plemenitosti na putu ka onom konačnom oreolu svakog čovjeka na ovom našem prolaznom vilajetu ka dostizanju božanske milosti i ljubavi” poručio je Hajdarpašić.

Ambasador Republike Turske u Crnoj Gori Bariš Kalkavan je istakao da je Bijelo Polje bio prvi grad koji je posjetio u Crnoj Gori, i poslednji koji posjećuje tokom ramazana.

“Ramazan ne znači samo postiti, već znači mir zajedništvo i dobrotu, tako da me posebno čini srećnim što dio toga ramazana proživljavam ovdje sa vama. U tursko islamskoj poeziji temelj svega je ljubav. Ljubav je dio islama, a tu ljubav potrebno je davati svim živim bićima i ljudima i životinjama i biljkama tako da će gospodar svjetova biti zadovoljan sa tim” istakao je ambasador Kalkavan.

Prisutnima se obratio i ataše za vjerska pitanja u Ambasadi Republike Turske u Crnoj Gori dr Bahetin Akbaš koji je istakao da ramazan možemo vidjeti kao jedan mjesec posebnog godišnjeg doba, mjesec koji nam donosi neku novu klimu, klimu koja mijenja naše duše na bolje, koja nas uči da dijelimo naše sofre i da sagledamo svijet na mnogo ljepši način.

Tokom večeri održan je i program pod nazivom  “Kultura, most između svjetova” gdje je glumica Slađana Bubanja Merdović čitala Rumijeve i stihove iz knjige osmanske poezije  iz 15. i 16. vijeka.

 "Ovo je samo jedan mali pokušaj da kažemo da ono što je opšteljudsko nema vjeru, nema naciju, nema sinonim i prefiks bilo koje određenosti, ono je svevremensko, ono postoji u nama, živimo sa tim. Onaj najtananiji dio našeg bila koji čini osnovu za pokretanje bilo koje ljubavi je upravo poezija, počevši od 1001 noći do i onoga svega onoga što se desilo kasnije što se desilo u drugim epohama,  i ima zajedničku nit koja objedinjuje, a to je ljudskost koja nas večeras sve ovdje okuplja I koja čini da shvatimo da smo neraskidivo vezani bez obzira na razmišljanja, na svjesnost I ono što čini našu svakodnevnicu” istakao je tom prilikom počasni konzul Hajdarpašić.

Edin Smailović je kazao da je u svakom vremenu i svakom trenutku kultura bila most između svjetova, te da je dolaskom osmanskog carstva na ovim prostorima obogaćena kultura u svim svojim aspektima.

“Obogaćeni smo za jedan novi orijentalno-islamski civilizacijski krug. Između ostalog to je bila i jedna vrhunska kultura u svim svojim aspektima, od religijske kulture, graditeljstva poezije koja je zahvaljujući prevodiocima zanimljiva i danas u 21. vijeku. Poezija je ta koja spaja svjetova i ma sa koje strane ona dolazila osjećamo se lijepo i možemo da se emotivno identifikujemo sa tim, a čim se emotivno identifijujemo, onda možemo da spajamo svjetove” istakao je Smailović.

Tekst: Vanja Šabanović

Foto: Vladimir Jelić

 

 

.