Održana prva radionica u okviru projekta ,,Living lab“

Prva radionica u okviru projekta ,,Living lab“, posvećena razvoju ruralnog turizma u Bijelom Polju, održana je danas u prostorijama Centra za sport i rekreaciju, u organizaciji  Sekretarijata za preduzetništvo Opštine Bijelo Polje i Agencije za lokalnu demokratiju.

Prisutni su imali priliku da slučaju o mjerama razvoja poljoprivrede i preduzetništva, a Elmedin Hodžić iz opštinskog Sekretarijata za preduzetništvo u uvodnom obraćanju je kazao da Opština Bijelo Polje kontinuirano podržava razvoj preduzetništva.

,,Ove godine imamo rekordan budžet od 25,5 miliona eura, od čega se kroz pet sekretarijata milion eura odnosi na podršku preduzetništva, jer i poljoprivrednici i oni koji rade na ruralnom razvoju se smatraju preduzetnicima. Za podsticaj ruralnog razvoja za tekuću godinu izdvojeno je  250.000 eura, za podsticaj razvoja poljoprivrede odvojeno 500.000 eura, za podršku razvoja preduzetništva opredijeljeno je 150.000 eura, dok kroz Sekretarijat za lokalnu upravu imamo podršku ženskom biznisu u iznosu od 50.000 eura, a toliko je odvojeno i za podršku mladim preduzetnicima“, kazao je Hodžić, pozivajući građane koji se bave preduzetništvom da iskoriste subvencije koje nudi opština Bijelo Polje.

Zamjenik sekretara Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj opštine Bijelo Polje, Said Arslanović, govorio je o mjerama koje će biti zastupljene u ovoj godini a koje su, kako je kazao, vezane za ovaj sekretarijat.

On je naglasio da će u tekućoj godini staviti akcenat na subvencioniranje nabavke klima uređaja u iznosu od 100.000 eura, pomoći će da se nabave kotlovi za grijanje zgrada u centru grada, a subvencioniraće  i pomoć mjesnim zajednicama do 60.000 eura, kazao je Arslanović napominjući da su odvojena sredstva za ruralni turizam, nabavku plastenika i očuvanje broja grla stoke.

Momčilo Kuveljić iz Ministarstva poljoprivrede je kazao da je taj resor u saradnji sa Svjetskom bankom kroz IPARD projekat prošle godine raspisao mjeru 7/1 koja se tiče kreiranja i razvoja ruralnih aktivnosti.

,,Kroz taj projekat je bilo moguće izgraditi objekte, pristupne puteve, obezbijediti nabavku foto naponskih sistema i uređaja za prečišćavanje otpadnih voda. Za ovu svrhu Ministarstvo je opredijelilo pomoć za fizička i pravna lica od 10 do 500.000 eura. I u ovom ciklusu pristiglo je 165 zahtjeva, ali je nedavno potpisano 67 gdje je ukupna vrijednost investicije 10,8 miliona eura, a podrška će iznositi 6,8 miliona eura.  Očekuje se da će broj prijavljenih biti veći“, pojasnio je Kuveljić.

Načelnica područne jedinice Biroa rada Bijelo Polje, Milka Bošković kazala je da se razvoj preduzetništva na sjeveru Crne Gore suočava sa brojnim izazovima.

,,Sjever Crne Gore prepoznat je po brojnim resursima kako u turizmu, tako i u poljoprivredi i proizvodnji. Programe podsticaja razvoja preduzetništa Zavod za zapošljavanje je počeo da realizuje još davne 1999. godine pod nazivom ,,Kontinuirano stimulisanje i zapošljavanja preduzetništva” a sve u cilju da smanji nezaposlenost i podstakne razvoj preduzetništva u Crnoj Gori. Od 2003. godine realizovalo se kao Program kredita za samozapošljavanje, gdje je minimalni iznos po jednom nezaposlenom licu bio tri hiljade eura, zatim je iznos promijenjen na pet hiljada. Od 2019. godine Program se realizuje pod drugačijim uslovima kao podsticaj za samozapošljavanje u vidu bespovratnih sredstava, znači to više nijesu kreditna sredstva za nezaposlena lica, a ciljna grupa su mladi do 30 godina i žene“, kazala je Bošković, i dodala da su tim programom htjeli da podtsaaknu  razvoj preduzetništva.

Ona je dodala da je u prošloj godini bespovratna sredstva koristilo 13 preduzetnika u Bijelom Polju, i tri u Kolašinu.

,,U ovoj godini očekujemo raspisivanje javnog poziva za bespovratna sredstva, ali želim da istaknem da razvoj preduzetništva u Crnoj Gori jedino možemo da razvoijamo ako djelujemo sinergetski, uz učešće svih lokalnih aktera  „, zaključila je Bošković.

Moderator današnje radionice bio je Samedin Agović iz Sekretarijata za preduzetništvo Opštine Bijelo Polje.

Autorke: Vanja Šabanović i Eldina Bećirović

Foto: Vladimir Jelić