NVO Mentorium organizovala je danas panel diskusiju na temu „Promocija nenasilja i kulture mira: uloga zajednice i pojedinca“, održana je danas u bjelopoljskom Centru za kulturu.
Događaj je danas sa ciljem pronalaženja efikasnih načina za jačanje društvenih mehanizama koji doprinose miru i nenasilju, okupio predstavnike institucija i građane .
Državna sekretarka u Ministarstvu regionalno- investicionog razvoja Mirsada Bošnjak je kazala je odgovornost na državi da obezbijedi uslove za mirno i bezbijedno društvo, kroz javne politike koje kreira i realizuje, te da je kroz obrazovne programe i institucionalne mjere potrebno jačati svijest o važnosti nenasilne komunikacije.
“Nenasilna komunikacija, empatija i poštovanje su alati kojima možemo graditi bolje odnose u društvu.Zajednica ima moć da oblikuje društvene vrijednosti i stvori proctor u kojem će svi imati priliku da žive u miru i harmoniji. Škole, kulturne ustanove, NVO I mediji imaju odgovornost da promovišu nenasilje kroz obrazovne programe, javne kampanje i konkretne aktivnosti” istakla je Bošnjak i dodala da je edukacija, prevencija i podizanje svijesti takođe važan činilac nenasilja i kulture mira.
Poslanica u Skupštini Crne Gore, mr Nadja Laković govorila je o zakonodavnom okviru i preventivnim programima kao ključu za dugoročne promjene.
Radimo na tome da zakoni budu još bolji kada je u pitanju generalno nasilje u društvu, porodično, vršnjačko, ali smatram da nijesmo dovoljno edukovani” kazala je Laković.
Policijski inspector Demir Ličina kazao je da je bezbijednosna situacija u državi stabilna, međutim, kako je kazao, postoje izolovane situacije koje govore suprotno.
“Postoje situacije gdje dođe do nasilja u zajednici, svjedočili smo mnogim nemilim događajima u poslednje vrijeme, ali to treba da predstavlja svima nama apel da preduzmemo sve mjere i radnje iz naše nadležnosti kako bi prevedirali te aktivnosti I vjerujem da možemo da značajno unaprijedimo situaciju u nekom narednom periodu ” kazao je Ličina.
Psihološkinja Anica Smolović je istakla da se više priča o posledicama nego o uzrocima nasilja.
“Smatram da nasilje nastaje kao posljedica nezadovoljenih potreba, gdje se koriste oni mehanizmi kao što su fizičko nasilje, zatim verbalno, seksualno I dr. Kada identifikujemo onda možemo da pričamo o tome koje su to emocije koje proizvode nezadovoljene potrebe i koja su to ponašanja koja se kasnije dešavaju” kazala je Smolović.
Građanski aktivista Rafet Mulić je kazao da je ranijih godina mnogo više bilo nasilja, ali, kako je kazao, o njima se nije znalo.
“Danas tu ulogu preuzimaju mediji, mediji su ti koji promovišu nasilje, koji ne dozvoljavaju da se to zaboravi. Na primjer, desi se neki slučaj u školi i onda danima slušamo psihologe, pedagoge i ostale kako o tome pričaju, a ništa se ne postigne. Mi u školi kroz vannastavne aktivnosti promovišemo prave vrijednosti I kroz taj oblik rada sa učenicima, mi ustvari radimo prevenciju nasilja” kazao je Mulić.
Moderator diskusije bio je Radomir Tešanović, novinar Gradske TV.
Tekst I foto:Vanja Šabanović