“Masovna raširenost društvenih mreža uslovila je pojavu problema nasilja na internetu, a tu su i izazovi povezani sa online predatorima i pedofilima. Roditelji, ali i okruženje, sve su više suočeni sa izazovima sa kojima se prethodne generacije nijesu suočavale” kazao je edukator za bezbjednost djece Bojan Jušković u emisiji “Riječ o školstvu” Radija Bijelo Polje.
Kako je naveo Jušković, mnogo opasnosti vreba na internetu i društvenim mrežama ukoliko se ne koriste na adekvatan način. Digitalno nasilje, zloupotreba privatnih fotografija i snimaka, krađa identiteta, mejlovi sa obavještenjima o postavljenim bombama i iznude... samo su neki od problema današnjice koji se vezuju za internet i sajber prostor.
“Mislim da danas ni djeca ni roditelji, niti nastavni kadar nijesu svjesni opasnosti koje vrebaju sa interneta. Najbolje rješenje kod ove problematike jeste rad na prevenciji, jer kada se nešto dogodi bude kasno, tada na scenu stupa represivni aparat. Ukoliko želimo da nam djeca izbjegnu neprijatnosti i mnoge neželjene stvari sa kojima se mogu susresti na internetu, najbitnije je edukovati o svemu što može da ih snađe, načinima na koji mogu da odreaguju, kako da preduprijede neke stvari, a ni to nije dovoljno ako nijesmo edukovali i same roditelje” istakao je Jušković.
U tom cilju, kaže da je uz podršku Uprave policije, škola, NVO sektora već nekoliko godina, osim kampanja posvećenih edukaciji djece o štetnosti uživanja opojnih droga i alkohola, bezbjednosti u saobraćaju, maloljetničkoj delikvenciji i vršnjačkom nasilju, sprovodio je i radionice o bezbjednosti na internetu i društvenim mrežama.
“Moram istaći da se na predavanjima i radionicama bilježi sve veći odziv roditelja, što znači da su prepoznali problem. Jer, danas smo u situaciji da nam je svako četvrto dijete seksualno zlostavljano i to su neke jako zastrašujuće brojke koje bi morale da zavrijede mnogo veću pažnju nego što je to trenutno” istakao je Jušković.
Osim uključivanja roditelja u edukaciju, povjerenje sa djecom ključna je stavka u sprječavanju bilo kog problema, pa i sajber i seksualnog zlostavljanja.
“Predatori su vrlo inteligentni, iako ne volim da ih tako nazivam, i oni osjete nesigurnost djeteta, osjete da nemaju podršku roditelja. Izgradnja povjerenja djece i roditelja je najznačajnija, da djeca kažu šta se dešava u njihovom životu, sa kim kontaktiraju na društvenim mrežama, sa kim se druže u realnom svijetu, jer ima djece koja, kada im se nešto dešava pomisle” ovo ne smijem da kažem mojim roditeljima” sve iz straha da ne budu kažnjeni i sankcionisani. Kada djeca budu imala tu svijest da im prva pomisao bude da roditeljima ispričaju šta im se dešava, onda smo na dobrom putu” istakao je Jušković.
Tekst: Vanja Šabanović
foto: Vladimir Jelić